A fideszes vezetésű közalapítványokba kiszervezett egyetemek intézményi megkerülésével oldaná meg Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament Magyarországról szóló legutóbbi jelentésének szerzője, valamint John Morijn, a Princetoni Egyetem nemzetközi kapcsolati intézetének munkatársa, hogy az érintett felsőoktatási intézmények hallgatói számára mégis lehetővé váljon az Erasmus+ és a Horizont Európa programban való részvétel - írja a Politico.
Az esetleges megoldást ismertetve Delbos-Corfield és Morijn elmondta, hogy az EU-nak forrásokat kell felszabadítania a magyarországi kutatómunka számára, vissza kell állítani az ezt segítő programokat és elérhetővé tenni az Erasmus-forrásokat. Mint fogalmaztak, „nincs valódi előrelépés azokban a kérdésekben, amelyek a források felfüggesztéséhez vezettek – ideértve a korrupció elleni küzdelmet, a hatékony büntetőeljárásokat, az igazságszolgáltatás függetlenségét és az állami vagyon elszigetelését a privatizált entitásokban”, ám a források felszabadítása szerintük megoldható lenne anélkül, hogy azok a korrupt rezsim kezébe kerüljenek.
„Az egyik lehetőség az, hogy ezeket a pénzeszközöket az Európai Bizottság közvetlen irányítása alá helyezzük, a foglyul ejtett oktatási struktúrák bevonása nélkül, vagy egy új független magyarországi közvetítőn keresztül, amelyhez így a tudósok és a hallgatók közvetlenül hozzáférhetnének”
– jelezték. Az alternatív megoldás lényege tehát, hogy az Orbán-kormány ténykedése miatt Magyarországtól visszatartott forrásokat egy Magyarországon kívüli független közvetítő más tagállamok kutatóintézeteihez irányíthatná, miközben kifejezetten magyar tudósok és hallgatók számára fordítanák azokat. Vagyis a magyarok számára a végeredmény ugyanaz lenne, mint korábban volt: Erasmus-források segítségével a magyar hallgatók továbbra is tanulhatnának más uniós tagállamokban, a magyar tudósok pedig ismét európai kutatási forrásokhoz juthatnának. A különbség így annyi maradna, hogy a programon keresztül külföldi hallgatók továbbra sem jelentkezhetnének a „korrumpált” magyar egyetemekre.
Uniós biztosjelölt az Erasmus-ügyről: Nem ígérhetem, hogy elvégzem azt, amit a magyar államnak kell megtennieAz Európai Parlament költségvetési bizottsága várhatóan kedden vitatja meg az Orbán-kormány korrupció feletti szemhunyása miatt Magyarországtól visszatartott uniós források ügyét. A tervek szerint az Európai Bizottság felszabadít bizonyos forrásokat, miután Orbán Viktor alig burkoltan ismét megzsarolta a szövetséget azzal, hogy blokkolja az Ukrajnának szánt segélyek biztosítása érdekében növelni szándékozott uniós költségvetést, amennyiben nem teszik ezt meg. Az európai parlamenti képviselők többsége ugyanakkor valószínűleg azt fogja várni Ursula von der Leyentől, hogy ne engedjen a zsarolásnak, tekintettel arra, hogy érdemi változás azóta sem történt a folyamatos korrupciós és jogállamisági aggályok terén.
A Politico szerint Orbán Viktor megítélésén a Vlagyimir Putyinnal tartott pekingi találkozója sem javított, a tárgyalás tovább mélyítette a szakadékot Magyarország és az EU között.
Az Erasmus+ befagyasztása 182 ezer diákot érinthet