;

KSH;lakásépítés;lakásárak;Családi Otthonteremtési Kedvezmény;

- Lejtmenetben a lakásépítések, és a piac még nem érte el a mélypontját

Budapesten 29 százalékos volt a visszaesés, összesen 3234 lakás épült. 

Az idei első kilenc hónapban 10 808 lakás épült Magyarországon a KSH adatai szerint, és ez 21 százalékkal kevesebb az előző év hasonló időszakához mérten.

Budapesten 29 százalékos volt a visszaesés, összesen 3234 lakás épült. A megyeszékhelyeken 37, a többi városban 8,6, a községekben 8,1 százalékkal csökkent az épített lakások száma 2022 azonos időszakához képest. A hazai lakásépítési piac lejtmenetben van, hisz a magas kamatkörnyezet mind a vásárlókat, mind magukat a fejlesztőket elriasztotta a kockázatvállalástól. A kiadott engedélyek száma az első háromnegyed évben 14,8 ezer darab volt, itt a csökkenés 43 százalékos, amely előrevetíti, hogy a lakáspiac még nem érte el a mélypontját, ami 2024-re várható.

Miközben az építkezések piaci finanszírozása a magas kamatok miatt sokak számára nem járható út, a kormány költségvetési megfontolások – spórolás miatt – ezekben a hónapokban alakítja át lakástámogatási rendszerét. A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) a jelenlegi formájában az idén megszűnik, a januárból bejövő, illetve megmaradó konstrukciók a vissza nem térítendő támogatásról a támogatott hitelek felé terelik a fiatal lakásvásárlókat. Az borítékolható, hogy a csok átalakítása miatt 2024 feléig még az ideinél is kevesebb új lakás épül, és a folytatás is attól függ, hogy hogyan teljesít a kormány új csok plusz konstrukciója, illetve milyen mértékben csökkennek a hitelkamatok. A kormány 12 ezer új igénylővel és mindössze alig 10-15 milliárd forintos kiadással számol az első évben az új csok konstrukcióban - erről a Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár nyilatkozott a Portfolio.hu-nak. (A jelenlegi konstrukció évi több száz milliárd forintos forrást igényelt.)

Bár lényegesen kevesebb új lakás épült, mint egy évvel ezelőtt, az ingatlanpiac közel sem olyan feszes, mint ami ebből az adatból következne. Ugyanis a piacon lévő eladatlan új lakások kínálata jelentősen bővült, éves szinten 24 százalékkal, a járvány előtti időszakhoz képest pedig 55 százalékkal. A kínálat bővülése és a kereslet csökkenése az árakra is rányomta a bélyegét, a fővárosban az elmúlt félévben 1 százalékkal csökkent az új építésű eladó házak és lakások átlagos négyzetméterára – derül ki az Ingatlan.com elemzéséből.

Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára 1,3 millió forint. 

A legnagyobb kínálattal rendelkező városrészeket, a XI., a XIII. és a XIV. kerületet 1,26-1,56 millió forintos ár jellemzi. A vármegyeszékhelyek közül Kecskeméten, Debrecenben, Győrben és Pécsen a legnagyobb a kínálat új lakásokból, az átlagos négyzetméterárak pedig 692-981 ezer forint között vannak. Balogh László, az ingatlan.com vezető elemzője szerint szerint idén még élénkíthetik a piacot azok a csokos vevők, akik szeretnék kihasználni a 2023 végéig elérhető magasabb összegű újlakás-vásárlást támogató kedvezményeket. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy mit hoz a jövő az eladó új lakások tekintetében, mert a csok plusz keretében használt és új lakások vásárlására ugyanakkora összeg igényelhető. Ez pedig versenyhelyzetet teremt az új lakások és a használt lakások eladói között, ami vélhetőleg továbbra is fékezni fogja az új lakások drágulását. Ez a helyzet egészen addig kitarthat, amíg a befektetők nagyobb számban vissza nem térnek a lakáspiacra. 

Bod Péter Ákos volt jegybankelnök szerint a most zajló iparpolitika kísértetiesen emlékeztet az 1980-as évek Magyarországának gazdasági döntéseire