;;

Izrael;Hamász;Egyesült Államok;Gáza;túszejtés;

Sűrű füst gomolyog október 9-én épületek fölött Gázában, egy izraeli légicsapás után

- Izrael elrendelte a Gázai övezet teljes blokádját

Nem lesz sem áram, sem élelem, sem üzemanyag a Hamász uralta földsávban – jelentette az izraeli védelmi miniszter. A Gázai-övezet vízellátását is leállítják. Jeruzsálemben megszólaltak a légvédelmi szirénák, és legalább három robbanást hallani lehetett. Az izraeli hadsereg közölte, hogy visszaszerezte az irányítást a Gázai övezet mellett lévő összes település felett. A Hamász által indított támadássorozatban amerikai, thaiföldi, nepáli és ukrán állampolgárok is életüket vesztették.

Cikkünk folyamatosan frissül!

Több mint 1200 ember vesztette életét azóta, hogy szombat reggel a palesztin radikális szervezet, a Hamász fegyveresei szárazföldi, rakéta- és tengeri támadást intéztek Izrael ellen – írja a Reuters.

A Hamász terroristái a támadásokban 700 izraelit öltek meg. Válaszul Izrael lakótömböket, alagutakat, a Hamász tisztviselőinek az otthonát, éjszaka több mint 500 célpontot sújtott csapásokkal a Gázai övezetben.

A gázai egészségügyi minisztérium a CNN szerint közölte, hogy már 511 ember vesztette életét és 2750-en sebesültek meg a Gázai övezetben. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az áramkimaradások sérültek és betegek százainak életét fenyegetik.

Az izraeli védelmi miniszter „teljes blokádot” rendelt el a Gázai-övezetben. „Nem lesz ott áram, nem lesz élelem, nem lesz üzemanyag” – szögezte le a BBC szerint Yoav Gallant. „Barbárok ellen harcolunk, és ennek megfelelően fogunk reagálni” – jelentette ki.

Izrael energiaügyi minisztere, Israel Katz pedig nem sokkal később bejelentette, hogy a Gázai-övezet vízellátását is leállítják.

Az izraeli hadsereg, az IDF a közösségi médiában közölte, hogy „kiterjedt” támadást indított a Hamász gázai központjai ellen.

Az ENSZ Humanitárius Ügyeket Koordináló Irodája (OCHA) szerint eddig több mint 123 ezren menekültek el otthonaikból a Gázai övezetben.

A palesztin külügyminisztérium szerint két menekülttábort (az Al-Shati és a Jabalia tábort) is izraeli légicsapások értek Gázában, és a támadásoknak halálos áldozatai is vannak.

Robbanásokat hallottak Jeruzsálemben

Az IDF szerint légvédelmi szirénák szólaltak meg Izrael-szerte és Jeruzsálemben, ahol három robbanást lehetett hallani. Azt is közölték, hogy

visszaszerezték az irányítást a Gázai övezet szomszédságában lévő összes település felett, de folynak még elszigetelt összecsapások.

Korábban arról számoltak be, hogy még 7-8 helyen folynak harcok, négy hadosztályt vezényeltek az ország déli részébe, és a tervezettnél tovább tart a biztonság helyreállítása.

Daniel Hagari katonai szóvivő azt mondta, soha nem jelentkeztek még annyian katonai szolgálatra az izraeli hadseregbe, mint most,

negyvennyolc óra alatt háromszázezer tartalékost mozgósított az izraeli haderő.

Hozzátette, hogy nincs hiány katonai felszerelésből és élelmiszerből, mindenkit el tudnak látni, bár néha késnek a szállítmányok. A szóvivő közölte, hogy hétfőtől a hadsereg védekezésből támadásba ment át.

Támadó alagutakat is találtak

Az IDF korábbi közlése szerint a Hamász terroristái közül páran továbbra is képesek bejutni Izraelbe.

Hétfő reggelig nem sikerült elzárni a határkerítésen található réseket, és támadó alagutat fedeztek fel Kfar Aza és Beri kibuc területén, ahol szintén beszivároghattak a terroristák.

Daniel Hagari katonai szóvivő szerint hétfőn az izraeli kommandósok tűzharcban megöltek három terroristát a Saár Hanegev nevű településen. Beri kibucban is végeztek egy behatolóval, Holitban és Szufában öt palesztin merénylőt, Alumimban pedig négyet öltek meg.

Az ENSZ palesztin menekülteket segélyező közel-keleti hivatala (UNRWA) azt közölte, támadás érte az egyik iskoláját is. Az épületben mintegy 220 ember keresett menedéket, áldozatokról egyelőre nem tudni.

A halálos áldozatok száma – emlékeztet a BBC – nőni fog, mert sokan súlyos sérüléseket szenvedtek.

Jonathan Conricus IDF-szóvivő egy vasárnap késő este közzétett videóban úgy fogalmazott, szombat „messze a legrosszabb nap” az izraeli történelemben. – Soha ezelőtt nem ölt meg ennyi izraelit egyetlen dolog, nemhogy egyetlen ellenséges tevékenység egy napon – jelentette ki, a pusztítás mértékét pedig „egy 9/11-hez és egy Pearl Harborhoz” hasonlította.

Az izraeli haditengerészet folyamatosan lő a tenger felől izraeli területre tartó fegyveres csoportokra, és elfogta Ali Ralit, a Hamász tengeri egységének vezetőjét.

A határon lévő huszonnégy izraeli településből tizenötöt már evakuáltak, és kedden folytatják a többi kiürítését is. A még ki nem telepített civilektől azt kérik, hogy maradjanak az óvóhelyeken.

A Supernova zenei fesztivál helyszínén – ahol szombaton legkevesebb 260 ember vesztette életét – a holttesteket kereső önkénteseknek fel kellett függeszteniük a munkát, mert fegyveresek vették tűz alá őket.

Amerikai, thaiföldi, nepáli és ukrán áldozatok is vannak

Chuck Schumer amerikai szenátor vasárnap közölte, hogy Izraelben négy amerikai állampolgár életét vesztette. A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője pedig hangsúlyozta, hogy az amerikai kormány szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és kapcsolatot tart az izraeli hatóságokkal.

A thaiföldi külügyminisztérium szóvivője arról tájékoztatott, hogy a támadás során 11 thai állampolgárt öltek meg, 11 másikat elraboltak, nyolcan pedig megsérültek. A thaiföldi hatóságoktól több mint ezren kértek segítséget az evakuáláshoz.

A hatóságok szerint legkevesebb 10 nepáli és két ukrán állampolgár is meghalt.

A The Guardian azt írja, a francia külügyi hivatal közölte, hogy a támadásokban egy francia állampolgár vesztette életét, Franciaország pedig jelenleg is tisztázni próbálja több eltűnt helyzetét. A France TV Info úgy tudja, nyolc franciának veszett nyoma.

Marcel Ciolacu román kormányfő a Maszol szerint megerősítette, hogy egy román állampolgársággal is rendelkező személy meghalt a támadásokban. A bukaresti külügyi tárca a korábban Twitter néven ismert X-en közölte, hogy egy, az izraeli hadseregben szolgáló, izraeli-román kettős állampolgár vesztette életét.

Több mint 100 izraeli túszról számol be a Hamász

A CNN azt írja, a Hamász szóvivője közölte, hogy

több mint 100 izraeli túszt tartanak fogva Gázában, köztük magas rangú katonatiszteket is.

Egy másik palesztin fegyveres csoport, az Iszlám Dzsihád azt állítja, hogy legalább 30 embert ejtett foglyul. Feltételezések szerint az izraeli foglyokon kívül más nemzetiségű túszok is vannak. A mexikói külügyminiszter szerint két mexikói állampolgárt, egy nőt és egy férfit feltehetően elfogott a Hamász, a brazil hatóságok pedig arról tájékoztattak, hogy három brazil állampolgárnak is nyoma veszett.

Az izraeli hadsereg mindeközben az X közösségi portálon azzal vádolta meg a Hamászt, hogy élő pajzsnak használja a civileket a Gázai övezetben, és „terrorista infrastruktúrát” telepít civil létesítmények közé. E szerint a szélsőséges palesztin szervezet fegyveresei a civilek szándékos meggyilkolása mellett holttesteket csonkítanak és gyaláznak meg, civileket hurcolnak el és tartanak fogva túszként.

Izraelben az eltűntek családtagjai vasárnap este, egy sajtótájékoztatón arra kérték a hatóságokat, hogy tudassák velük a rendelkezésükre álló információkat szeretteikről. Többen közülük bejelentették, hogy hivatalosan értesítették őket arról, családtagjaikat a Gázai övezetbe hurcolták a terroristák.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Gal Hirs nyugállományú katonatisztet nevezte ki a kormány képviselőjének a jövőben várható fogolycsere tárgyalásokon. Hirs 350 névből álló, a szombaton eltűnteket tartalmazó listát kapott, a halottak és a sebesültek között eddig meg nem talált emberek névsorát.

Irán leszögezte, hogy nincs köze a támadáshoz

A Hamász szóvivője korábban a BBC-nek azt mondta, Irántól kapott támogatást az Izrael elleni meglepetésszerű támadásokhoz. Irán azonban ezt cáfolta, és hangsúlyozta, kiáll Palesztina mellett, azonban nem vesznek részt a az Izrael elleni lépésekben.

Irán ENSZ-képviselete határozott lépésnek nevezte a Hamász és a vele szövetséges Iszlám Dzsihád terrorszervezet szombaton indított támadását, mely szerinte „teljes mértékben elfogadható önvédelem az immár hét évtizede tartó megszállásra, illetve a cionista rezsim által elkövetett borzasztó bűnökre válaszul”. Hozzátette, hogy az Izrael elleni támadás az izraeli biztonsági szervek hatalmas kudarca, , amit most az Iránra mutogatással akarnak bagatellizálni.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter pedig a CNN-nek azt mondta, az amerikai kormány még nem látott bizonyítékot arra, hogy Irán irányította volna a támadást vagy a történtek hátterében állna.

Számos ország elkezdte állampolgárai kimenekítését

A BBC arról ír, hogy számos ország elkezdte kimenekíteni az állampolgárait Izraelből.

  • hétfőn landolt egy Tel-Avivból Szerbiába tartó gép, és a szerb nagykövetség szerint újabb járat van betervezve.

  • Románia külügyminisztere közölte, hogy körülbelül 800 embert már hazavittek Izraelből, és újabb evakuálás várható.

  • A thaiföldi kormány is tudatta, hogy készenléti csapatokat és repülőgépeket készítenek fel állampolgáraik kimenekítésére.

  • Lengyelország bejelentette, hogy megérkezett Varsóba az első, körülbelül 120 embert szállító repülőgép.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Szijjártó Péter külügyminiszter hétfő délelőtt bejelentette, hogy a magyar légierő az éjszaka folyamán három repülőgéppel összesen 325 embert, köztük 46 gyereket menekített ki Izraelből.

Az utóbbi évek legsúlyosabb, váratlan terrortámadását szenvedte el a zsidó állam. A Hamász fegyveresei katonákat, civileket öltek meg, a válaszcsapás nem maradt el.