Bár az eljáró bíróság nem kötelezte a személyes megjelenésre, Donald Trump volt amerikai elnök kihasználta az alkalmat, hogy kampányeseményt faragjon az ellene folytatott csalási ügy tárgyalásából. A sajtó helyszíni tudósítói szerint szinte fürdött a média érdeklődésében, és ismét politikai boszorkányüldözés áldozataként állította be magát. Ez a stratégia pontosan illeszkedik abban a stratégiába, ami eddig a republikánus párt jelöltjei közül toronymagasan az első helyre repítette.
A bíró előtt ugyan nem szólalt fel, de a bíróság folyosóján már nagyobb zajt csapott. Csalásnak és becstelenségnek nevezte az ellene felhozott vádakat, s látható volt, hogy az áldozati bárány szerepében jóval nagyobb médiafigyelmet tud kicsikarni magának egy átlagos kampányeseményhez képest. Olyannyira, hogy Trump előnye csak nőtt a republikánus előválasztási versenyben az ellene történt vádemelések óta, ahogy a kampányához gyűjtött dollármilliók száma is. A Fehér Ház-közeli elemzők kiemelik, hogy hasonló esetben minden elnöknek szigorú hallgatást rendelnének el a védői, de Trumpot láthatólag nem érdeklik a hagyományos játékszabályok. Minden nyilvános megjelenés egy alkalom arra, hogy zajt csapjon és eljuttassa az üzenetét a választóinak, miszerint a demokrata kormány fegyverként használja ellene az igazságügyi minisztériumot és hatásköreit.
A hangzatos szólamokkal szemben persze konkrétumok is elhangzottak a bíróság részéről. A Letitia James főügyész által elnökölt tárgyaláson az ügyészek elővezették a Donald Trumppal szemben vádat.
Állításuk szerint a volt elnök éveken át, folytatólagosan meghamisította az ingatlanvagyonára vonatkozó adatokat az éves pénzügyi kimutatásokban, félrevezetve ezzel a bankokat és biztosító társaságokat.
Az indítéka az lehetett, hogy a tárgyalásokon előnyösebb hitelfeltételeket és alacsonyabb biztosítási összeget alkudjon ki a cégei számára. A vádiratban többször előkerül egy a New York-i Trump Tower-ben lévő luxusingatlan, amelyre vonatkozóan Trump a valósnál háromszor nagyobb alapterületet adott meg. Később többször módosította ezt az értéket lefelé, ezzel legalábbis kétségessé téve a nyilvántartása hitelességét. Egy másik hasonló panama az ügyészség szerint a 40 Wall Street Building nevű impozáns New York-i felhőkarcoló, amelynek értéke a megadott 735 millió dollár helyett csupán 257 milliót kóstál, de Trump így próbált kedvező hitelhez jutni az épület költségeinek finanszírozására.
A Trump Organisation szóvivője szerint főügyészként James az egyetlen, aki félrevezeti a New York-i polgárokat azzal, hogy láthatóan az ügyészi pozícióért folytatott egész kampányát arra építette fel, hogy Donald Trumpot ellehetetlenítse New York városában. Különben is, a Palm Beachen található Mar-a-Lago nevű kúria értékét is alábecsülte az ügyészség, ami nem mellékesen egy másik ellene folyó büntetőügy, az államtitkokat tartalmazó iratokkal való visszaélés szövetségi bűntettének a helyszíne is volt.
A kilátásába helyezett ítélet ennek megfelelő súlyos, a vádlott szerint felér egy vállalati öngyilkossággal. Bűnössége esetén Trumpnak fel kell adnia az említett ingatlanok mellett golfpályák és külvárosi ingatlanberuházások tulajdonjogát, valamint 250 millió dollár kártérítés megfizetése mellett eltilthatják üzleti tevékenység folytatásától New York államban. Ennek persze fele sem tréfa, ezért is érthető az igyekezet, hogy Trump politikailag motiváltnak állítsa be az egész eljárást.
Az ügyben várhatóan Decemberben születik ítélet és addig számos alkalom kínálkozik Trump számára, hogy nyilvánosság előtt védje meg az igazát és támogassa a kampányát. Az mindenesetre már most bizonyos, hogy az USA demokratikus intézményeibe vetett bizalom aláásása és a populista üzenetek központi szerepet fognak játszani Trump 2024-es elnöki kampányában. Ebből is látható, hogy a volt elnököt nem riasztotta meg a Capitolium ostromának bő két éve történt incidense, csak megerősítette céljaiban.