;

költségvetés;Egyesült Államok;Joe Biden;Kevin McCarthy;

Kevin McCarthy republikánus képviselőházi házelnök

- Egy lépéssel közelebb került az Egyesült Államok ahhoz, hogy elkerülje a kormányzati leállást

Az amerikai képviselőház elfogadott egy ideiglenes, 45 napos finanszírozási törvényjavaslatot. Ám ezt még a szenátusnak is jóvá kell hagynia.

Az amerikai képviselőház elfogadott egy ideiglenes, 45 napos finanszírozási törvényjavaslatot, amelynek célja az éjfélkor kezdődő kormányzati leállás elkerülése. A dokumentum tartalmazza a katasztrófa-alapokat, de nem nyújt amerikai segélyt Ukrajnának – írja a BBC.

A törvényjavaslatot a szenátusnak is jóvá kell hagynia, mielőtt az elnök aláírná.

Ha nem születik megállapodás, az Egyesült Államok szövetségi költségvetés nélkül marad, ami az állami funkciók fokozatos lekapcsolását és több létfontosságú, a napi működéshez nélkülözhetetlen feladat ellátásának veszélybe kerülését jelenti.

A republikánus többségű képviselőház már jó előre figyelmeztette az elnököt és a szenátust, hogy nem hajlandó elfogadni a demokraták által támogatott magasabb adósságplafont és a Joe Biden által javasolt 24 milliárd dolláros segélyt az orosz megszállás alatt álló Ukrajnának. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Kevin McCarthy republikánus képviselőházi házelnököt a markában tartja egy 40 fős ultrakonzervatív csoport a párton belül. McCarthyt a képviselőház nagyon vékony többséggel, csupán a 15. körben választotta meg a posztra, a támogatásért cserébe azonban szigorú feltételeket szabott a Donald Trumphoz hű Freedom Caucus nevű frakció. Az egyik kikötésük a költségvetési kiadások drasztikus megvágása és az adósságplafon leszállítása volt, a másik pedig az Ukrajnának nyújtott háborús segély beszüntetése. Utóbbi összeget az Egyesült Államok déli határellenőrzésének megerősítésére fordítanák, hiszen a Mexikóból érkező illegális határátlépők száma mintegy négyszeresére nőtt az elmúlt 10 évben.

Mint arról lapunk is beszámolt, az Egyesült Államok történetében nem egyedi, hogy az ország elfogadott szövetségi költségvetés nélkül kénytelen működni, hiszen 1980 óta 14 alkalommal szaladt túl a kongresszus a törvény elfogadásával a megadott határidőn. A szövetségi állam költségvetési előirányzatai 70 százalékának teljesítését törvény írja elő, ilyenek az egészségügyi kiadások, a társadalombiztosítási tételek és a munkanélküli segélyek. A fennmaradó összeget viszont a kormány diszkrecionális jogkörében használhatja fel, de ez nem jelenti a célok másodlagos jelentőségét. Ez az összeg 2022-ben 1,7 trillió dollár volt és a felét az USA katonai kiadásai tették ki. A maradék tételek nagy fokú változatosságot mutatnak, az oktatás, a tudományos szektor, a közlekedésfejlesztés és a mezőgazdaság is szerepet kap benne. A kormányzati leállás ezeknek a céloknak a zavartalan ellátását akadályozza.

A gyakorlatban a leállás az állami alkalmazottak munkaviszonyának felfüggesztése, amelynek ideje alatt a dolgozókat esetenként változó módon fizetett vagy fizetés nélküli szabadságra küldik.

A legutóbbi, vagyis a 2019-es leálláskor 800 ezer állami alkalmazott függesztette fel a munkavégzést. Az érintett területek között találjuk a légirányítókat, a repülőtéri biztonsági szolgálat dolgozóit, de az újszülött-és csecsemőellátáshoz szükséges szövetségi támogatást is ebből a keretből fedezik. Ma az USA-ban több mint 41 millió ember jogosult szociális alapú élelmiszer-támogatásra, amely szintén a diszkrecionális alapból kerül kifizetésre. Látható tehát, hogy egy néhány napos leállás is számottevő anyagi kárt és a szövetségi elosztás megzavarását okozhatja.

Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma a törvénytelen annektálás egyéves évfordulóján üzent: „a világ úgy döntött, hogy Ukrajna mellé áll”. A tavalyi lépést ugyanis csak két ország, Észak-Korea és Szíria ismerte el.