Vasárnap 0:00 órától az Amerikai Egyesült Államok szövetségi költségvetés nélkül marad, ami az állami funkciók fokozatos lekapcsolását és több létfontosságú, a napi működéshez nélkülözhetetlen feladat ellátásának veszélybe kerülését jelenti.
A republikánus többségű képviselőház már jó előre figyelmeztette az elnököt és a szenátust, hogy nem hajlandó elfogadni a demokraták által támogatott magasabb adósságplafont és a Joe Biden által javasolt 24 milliárd dolláros segélyt az orosz megszállás alatt álló Ukrajnának. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Kevin McCarthy republikánus képviselőházi házelnököt a markában tartja egy 40 fős ultrakonzervatív csoport a párton belül. McCarthyt a képviselőház nagyon vékony többséggel, csupán a 15. körben választotta meg a posztra, a támogatásért cserébe azonban szigorú feltételeket szabott a Donald Trumphoz hű Freedom Caucus nevű frakció. Az egyik kikötésük a költségvetési kiadások drasztikus megvágása és az adósságplafon leszállítása volt, a másik pedig az Ukrajnának nyújtott háborús segély beszüntetése. Utóbbi összeget az Egyesült Államok déli határellenőrzésének megerősítésére fordítanák, hiszen a Mexikóból érkező illegális határátlépők száma mintegy négyszeresére nőtt az elmúlt 10 évben.
Még 325 millió dollárt kap Ukrajna az Egyesült Államoktól, a trumpista republikánusoknak egyre kevésbé tetszik a támogatásAz Egyesült Államok történetében nem egyedi, hogy az ország elfogadott szövetségi költségvetés nélkül kénytelen működni, hiszen 1980 óta 14 alkalommal szaladt túl a kongresszus a törvény elfogadásával a megadott határidőn. A szövetségi állam költségvetési előirányzatai 70 százalékának teljesítését törvény írja elő, ilyenek az egészségügyi kiadások, a társadalombiztosítási tételek és a munkanélküli segélyek. A fennmaradó összeget viszont a kormány diszkrecionális jogkörében használhatja fel, de ez nem jelenti a célok másodlagos jelentőségét. Ez az összeg 2022-ben 1,7 trillió dollár volt és a felét az USA katonai kiadásai tették ki. A maradék tételek nagy fokú változatosságot mutatnak, az oktatás, a tudományos szektor, a közlekedésfejlesztés és a mezőgazdaság is szerepet kap benne. A kormányzati leállás ezeknek a céloknak a zavartalan ellátását akadályozza.
A gyakorlatban a leállás az állami alkalmazottak munkaviszonyának felfüggesztése, amelynek ideje alatt a dolgozókat esetenként változó módon fizetett vagy fizetés nélküli szabadságra küldik.
A legutóbbi, vagyis a 2019-es leálláskor 800 ezer állami alkalmazott függesztette fel a munkavégzést. Az érintett területek között találjuk a légirányítókat, a repülőtéri biztonsági szolgálat dolgozóit, de az újszülött-és csecsemőellátáshoz szükséges szövetségi támogatást is ebből a keretből fedezik. Ma az USA-ban több mint 41 millió ember jogosult szociális alapú élelmiszer-támogatásra, amely szintén a diszkrecionális alapból kerül kifizetésre. Látható tehát, hogy egy néhány napos leállás is számottevő anyagi kárt és a szövetségi elosztás megzavarását okozhatja. Az ilyen helyzetek elkerülésére a kongresszus continuing resolutiont, azaz folytatólagos előirányzatot fogadhat el, amely az előző év azonos időszakra vonatkozó költségvetési tételeit veszi alapul a finanszírozásnál. Egy ilyen előirányzat elfogadása most november 17-ig adna haladékot a kongresszusnak, hogy közelítse az álláspontokat és kompromisszumot érjen el Biden és a képviselőház között.
Önmagában a felsorolt körülmények már bőven okot adnak az aggodalomra, azért az operatív működés biztosításán túl ezúttal jóval többről szól a játszma a két nagy párt között.
A 2024. novemberi választások árnyékában Donald Trump egykori elnök kimagasló 54 százalékos támogatottságot élvez a republikánus párton belül és ezt még az a körülmény sem csorbítja, hogy már négy különböző ügyben vádolták meg, többek között a 2020-as választások befolyásolására tett kísérlettel és bizalmas dokumentumokkal történő visszaéléssel, amelyek súlyosabb elbírálású szövetségi bűntettnek minősülnek.
A trumpista ultrakonzervatív szárny számára politikai fegyver lehet a szövetségi költségvetés blokkolása, amellyel hátráltatni tudják a volt elnök elleni eljárások menetét és a demokrata elnököt tehetik felelőssé az állam lebénulásáért. További eszköz a republikánusok kezében a Biden ellen benyújtott impeachment (bizalmatlansági) indítvány. A képviselőház felügyeleti bizottsága csütörtökön tartott meghallgatást, amelynek során a Biden-családhoz köthető korrupciós ügyeket vizsgálták. A bizottság republikánus elnöke, James Comer nyilatkozatában kijelentette: „hegyekben állnak” a bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy Joe Biden közjogi hivatalát anyagi haszonszerzésre használta fel. Az elnök fia, Hunter Biden ellen büntetőeljárás van folyamatban tiltott fegyvertartás ügyében.
A republikánusok már az év eleje óta készültek a Biden-családi elleni vizsgálat elindítására, ám ezeket a vádakat demokraták alaptalannak és politikailag motivált támadásnak tartják. A helyzet iróniája, hogy Trump és a republikánus keménymag ugyanezeket az érveket hangoztatva söprik le az asztalról a volt elnök ellen emelt vádakat. Miközben az állami kifizetések szünetelnek a kérdés továbbra is nyitott: melyik oldal rántja el hamarabb a kormányt?
Negyedszer is vádat emeltek Donald Trump ellen, ezúttal választási csalás kísérlete miatt