;

Magyarország;színház;Színikritikusok Díja;

Bozó Andrea és Rényi Ádám

- Vasárnap adják át a Színikritikusok díját

A tavaly nagy sikerrel zárult adománygyűjtő kampány révén szeptember 17-én idén is meg tudják rendezni a Színikritikusok díjának gáláját. A Színházi Kritikusok Céhe egyúttal megkezdte újabb kampányát a jövő évi díjátadó érdekében.

„Az a szerencse, hogy van még olyan díj, amit munkával, tehetséggel, jó ízléssel és megfelelő arányérzékkel lehet kiérdemelni. Ezt a díjat úgy hívják: a Színikritikusok díja” – írja Rényi Ádám író, színpadi szerző, a Színházi Kritikusok Céhe nagykövete arról, miért vesz részt ő is az adománygyűjtésben. Bozó Andrea színész, aki maga is megkapta a Színikritikusok díját a Bányavíz című előadás szereplőjeként, úgy fogalmaz: „Mivel én már tudom, milyen érzés izgulni és átvenni az ünnepélyes gálán ezt a díjat, szeretném, ha a szakmánkban minél több kollégám részesülhetne ebben az örömben, és munkája elismeréseként, hitet adó amulettként kitehetné tehetsége polcára ezt a politikától független szakmai díjat, és nap mint nap erőt meríthetne belőle ezekben a nagyon nehéz időkben.”

Nekik és a céh által felkért többi nagykövetnek köszönhetően szeptember elseje és hatodika között több mint 900 ezer forintnyi felajánlás gyűlt össze annak érdekében, hogy jövőre is méltó körülmények között adhassák át a színházi szakma egyik legfontosabb elismerését. A nagyköveteket és a kezdeményezést a jougyekert.hu oldalon keresztül lehet támogatni: 

A Színikritikusok díját először az 1979/1980-as évadban adták át. Azóta rendszerek jöttek, mentek, visszatértek, a díj azonban megmaradt – az alapításakor célként megfogalmazott – szigorúan politikamentes, értékelvű, szakmai alapokon nyugvó elismerésnek.  A Színházi Kritikusok Céhe rendkívül fontosnak tartja, hogy a következő években is át tudja adni a díjat – követeik ehhez gyűjtenek az Új nap, új remények című kampányban adományokat.

A több évtizedes múltra visszatekintő, mintegy félszáz tagú Színházi Kritikusok Céhe nem tartozik a jelen kultúrpolitika kedvezményezettjei közé, így állami forrásokra nem számíthat. Ám mivel a tagság fontosnak tartja, hogy a díjátadó továbbra is a magyar színházi szakma ünnepe maradjon, új megoldásokat keresett a költségek fedezésére.

A nagykövetek azonban nem „ingyen” kérik a segítséget: a Színházi Kritikusok Céhe minden héten kisorsol egy páros VIP belépőt a 2024-es Kritikusdíj-gálára és az azt követő fogadásra, emellett pedig több követ is felajánlásokat tett az adományozóknak. Az asztrológiában is járatos Bozó Andrea ilyen tárgyú szakértelmét ajánlotta fel az adakozóknak, Éder Veronika fotográfus vacsorára hívja a támogatóit, Lénárd Róbert, az Újvidéki Színház művészeti vezetője pedig pasztellportrékat fest a díj idei jelöltjeiről, és a festményeket ajánlja fel a segítőknek. 

Az idei nagykövetek: Bozó Andrea színész, Cseri Hanna színész-rendező-zenész, Dömötör András rendező, Eke Angéla színész, Éder Vera fotográfus, Gabnai Katalin színikritikus, Herczog Noémi színikritikus, Keszte Bálint színikritikus, Légrádi Gergely író, Lénárd Róbert, az Újvidéki Színház művészeti vezetője, Néder Panni rendező, Rényi Ádám író, Tengely Gábor rendező, Török András művelődéstörténész, Várkonyi Judit író, a Játékszín sajtófőnöke.

Idén a díjátadó gálaműsorát a tatabányai Jászai Mari Színház társulata adja elő, az eseménynek pedig a budapesti Katona József Színház ad otthont szeptember 17-én este 7 órakor. 

A tavalyi adománygyűjtő kampányon, amelyen többek között olyan nagykövetek segítették a Színházi Kritikusok Céhe munkáját, mint Alföldi Róbert, Székely Csaba, Tompa Andrea, Bodor Johanna vagy Tasnádi István, 2,37 millió forintnyi adomány gyűlt össze. Az összeget a kritikusok az idei díjátadó gála megszervezésére – helyszínbérlésre, a közreműködő művészek honoráriumára, a díjtárgyak és oklevelek megrendelésére, az állófogadásra, valamint a kampány adminisztrációs költségeire – költötték.

Harmadszor rendezik meg a PécsLIT Irodalmi Fesztivált. Remek hagyományt teremtettek az eseménysorozat ötletgazdái. Idén Nádas Péter is eljön.