Pécs;irodalom;Nádas Péter;Závada Péter;Jelenkor Kiadó Kft;Turi Tímea;

Bősze Ádám és Nyáry Krisztián A nagy Himnusz-sztorit vitte Pécsre

- Hol szükség, ott irodalom

Harmadszor rendezik meg a PécsLIT Irodalmi Fesztivált. Remek hagyományt teremtettek az eseménysorozat ötletgazdái. Idén Nádas Péter is eljön.

Vitathatatlan, hogy Pécs városának meghatározó szerepe van a magyar kulturális életben. Nyüzsgő egyetemi városként ontja magából a jobbnál-jobb zenekarokat, művészeket, köztük a jeles írókat. Nem elhanyagolható a pécsi Jelenkor folyóirat irodalmi szerepe sem, melynek – és tényleg csak a teljesség igénye nélkül – olyan szerzői és munkatársai voltak, mint Bertók László, Csorba Győző, Déry Tibor, Illyés Gyula, Kassák Lajos, Keresztury Dezső, Konrád György, Lázár Ervin, Mándy Iván, Mészöly Miklós, Örkény István, Szabó Magda, Tandori Dezső, Vas István és Weöres Sándor. Az idén 65 éves folyóirat Esterházy Péter és Nádas Péter prózájának egyik első közlője, a Jelenkor a Csorba Győző Könyvtárral közösen szervezte a fesztivált, ezért is örömteli, hogy az eseménysorozat zárásaként Pécsre látogat Nádas Péter.

A PécsLIT első napján Závada Péter és Turi Tímea kötetbemutatóján jártunk. A Tudásközpont konferenciaterme megtelt fiatalokkal, nyilvánvalóan a bölcsészkar hallgatói jöttek el ilyen szép számban. Pécsett úgy tűnik, tényleg érdemes irodalmi programot szervezni, szükség és igény van rá. Závada Pétert a moderátor Kiss Georgina A muréna mozgása kötetével kapcsolatban kérdezte, szóba került a költői nyelv teremtése és a műfaji határok. Závada Péter úgy fogalmazott, számára az új nyelv teremtése egy hatalmi gesztus, de ez nála inkább esztétikai jellegű, nem kapcsolná össze ezt a jelenlegi közéleti, politikai nyelvhasználattal. – Engem, mint szerzőt érdekel, hogy milyen hatalmi gesztust tudok gyakorolni az olvasó fölött, hogyan lehet ezzel játszani – hangsúlyozta a szerző.

Imádságoskönyvnek néz ki Turi Tímea Egyszerre egy beszéljen című verseskötete, a szerzőt az ima mint kommunikációs helyzet foglalkoztatta íráskor. Rovatunk már korábban közölt pozitív kiritkát a költő ezen kötetéről, és az elismerő szavak nem alaptalanok. Görföl Balázs, a Jelenkor folyóirat szerkesztője a beszélgetésben fölemlegette a szerző gyerekként publikált két első kötetét, hiszen bár mindenki a szerző negyedik köteteként hivatkozik a most megjelentre, voltaképp a hatodikról van szó. – Én inkább a mínusz egyedik és a nulladik kötetként tekintek rájuk – szabadkozott Turi Tímea – nem tagadom le őket, sőt, a Gyereknek lenni című verset át is emeltem A dolgok, amikről nem beszélünk versei közé. – Szerinte első kötetei nem tudatos művek, kamaszkorában pedig mindennel akart foglalkozni, csak irodalommal nem, aztán tizenhétévesen vett újabb fordulatot az élete, ebben meghatározó szerepet töltött be Esterházy Péter Fancsikó és Pinta novelláskötete. – Nem is az írással, hanem az olvasással változott meg az életem – fogalmazott Turi Tímea.

A programok érdekesek, humorosak, és nem jellemző rájuk taszító elitizmusA programok érdekesek, humorosak, és nem jellemző rájuk taszító elitizmus

Hivatalosan hétfő este, a Zsolnay-negyedben nyílt meg a programsorozat, Nyáry Krisztián és Bősze Ádám közös estjüket, A nagy Himnusz sztorit hozták el a nagy számú közönségnek. A fesztivál arculatához képest a megnyitó előadás majdhogynem esztrádműsorként hatott, rengeteg izgalmas irodalom- és zenetörténeti ténnyel, netán féligazsággal, még kvíz is várt a nagyérdeműre – informatív és kellemes előadói est volt nem csak a mi himnuszunkról. Valóigaz, a PécsLIT programjai túlnyomórészt pódiumbeszélgetések, kevés az olyan esemény, ami első blikkre a feketeöves irodalomkedvelőkön kívül szélesebb közönséget is megszólítaná. Ezzel szemben az igazság az, hogy a programok érdekfeszítőek, humorosak, és nem jellemző rájuk taszító elitizmus. A POSZT (azaz Pécsi Országos Színházi Találkozó) megszűnésével a város sokat veszített, minden kulturális fesztiválra szükség van. És a PécsLIT jó úton jár, a fejlődés és bővülés útján.

Infó

PÉcsLIT Fesztivál

A Csorba Győző Könyvtár és a Jelenkor folyóirat közös eseménysorozata

Pécs

szeptember 11.-16.

Mától szombatig

Ma Haász János, Oravecz Imre és Tompa Andrea lesznek a PécsLIT vendégei, ugyancsak ma emlékeznek Bertók Lászlóra, a Kossuth-díjas költő a Jelenkor folyóirat életének egyik meghatározó alakja volt, három éve hunyt el Pécsett. A Bertók László Pódium vendégei lesznek többek között Simon Márton és a Platon Karataev duó. Pénteken Fehér Renátó, Krusovszky Dénes és Emilio Naón argentín író jön el. A nap zárásaként magyar és horvát szerzők jubileumi estje látható a Pécsi Horvát Színházban, a PécsLIT külön eseményt szentel az idén 50 éves Pécs-Eszék testvérvárosi kapcsolatnak. Szombaton a fesztivál hagyományaihoz híven irodalmi sétával indul a nap, mely során Ágoston Zoltán, a Jelenkor főszerkesztője mesél a déli város izgalmas irodalmi múltjáról. A PécsLit zárónapján Puskás Panni, Grecsó Krisztián és Peer Krisztián művei lesznek terítéken, az eseménysorozatot Nádas Péter látogatása koronázza meg, a világhírű író a hetvenes évek óta szerzője a Jelenkor folyóiratnak.

Senki nem akarja akadályozni a kultúra terjesztését, de az Európai Unió digitális rendelete okozhat még meglepetéseket a közösségi média felhasználóinak.