;

Oroszország;Vlagyimir Putyin;1956-os forradalom;Prágai Tavasz;1968;

Felirat 1956-ban Magyarországon. Az oroszok szerint „összetett a kérdés”

- Vlagyimir Putyin: Hiba volt tankokat vezényelni Budapestre 1956-ban

Egy új orosz történelemkönyvben még egészen más hangnemben fogalmaztak, fasisztának nevezték az 1956-os forradalom és szabadságharc résztvevőit.

Hiba volt a Szovjetunió döntése, hogy tankokat küldött az 1956-os magyar forradalom és az 1968-as prágai tavasz leverésére - erről beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnök a Reuters szerint arra az újságírói kérdésre reagálva, mely szerint Oroszországot gyarmattartó hatalomként tartják számon a Szovjetunió elnyomó tevékenysége nyomán.

Az MTI idézte is Vlagyimir Putyint, aki a Keleti Gazdasági Fórum plenáris ülésén úgy fogalmazott: – Régóta elismertük, hogy a Szovjetunió politikájának ez a része helytelen volt, és csak feszültséghez vezetett. A külpolitikában nem szabad semmi olyat tenni, ami egyértelműen ellentétes más nemzetek érdekeivel. De éppen ez az a gereblye, ezek azok a gereblyék, amelyekre a vezető nyugati országok, elsősorban az Egyesült Államok ma rálépnek.

Az orosz elnök arról nem beszélt, hogy ebben az esetben miért kellett megindítania több tízezres hadseregét Ukrajna megszállására tavaly. Azt viszont kijelentette, hogy az Egyesült Államok „nyomást gyakorol a szövetségeseire, a partnereire. (...) Nekik nincsenek barátaik, csak érdekeik vannak. Ez az ismert brit képlet folytatása.”

A Reuters felidézi, hogy az 1956-os szabadságharc leverése során legkevesebb 2600 magyar és 600 szovjet katona halt meg, nem is említve a forradalom vérbe fojtását követő brutális kádári megtorlást. Csehszlovákiában körülbelül 137 cseh és szlovák halt meg az 1968-as szovjet bevonulás után 

Vlagyimir Putyin nyilatkozata annak fényében is figyelemre méltó, hogy - mint ismeretes - a legújabb, minden 11. osztályos orosz diák számára kötelezően előírt orosz tankönyv egyebek közt fasisztának titulálta az 1956-os forradalom és szabadságharc résztvevőit, az 1989-es szovjet kivonulást pedig elhibázott lépésnek nevezte. A tankönyv szerzője nem mellesleg az a Vlagyimir Megyinszkij, aki Vlagyimir Putyin tanácsadójaként és korábbi kulturális miniszterként a történettudományt köztudomásúlag az „emlékezetpolitikának” veti alá, és aki már augusztus elején azt közölte, hogy az országban mindenütt ebből kell tanulniuk a diákoknak.

Mindeközben az Orbán-kormánytól elmaradt a tőle sokkal kevésbé fajsúlyos ügyekben is megszokott kakaskodás: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (a budapesti orosz nagykövet bekéretése helyett), valamint Menczer Tamás államtitkár mindösszesen annyit ismételgetett, hogy „nem nyitnak vitát” az 1956-os forradalomról. Következésképpen elég valószínű, hogy nem óhajtanak bármit is kezdeni azzal a helyzettel, hogy az elkövetkező orosz nemzedék fejét nettó magyarellenes történelemhamisítással fogják teletömni.

Vlagyimir Putyin egyébként a napokban Kim Dzsong Unnal, Észak-Korea sztálinista diktátorával találkozik, feltehetően azért, hogy az Ukrajna elleni háborúban Oroszországnak nyújtandó fegyverszállításról tárgyaljon vele.

Azt szeretnék, hogy a látogatók többsége legalább ne a csúcsidőszakban érkezzen.