Kína;Egyesült Államok;kényszermunka;elektromos autók;alkatrészek;szigorúbb ellenőrzés;akkumulátorgyár;

Futószalagon gyártják a kínai akkumulátorokat, de Amerikában könnyen eladhatatlanná válhatnak

- Kényszermunka gyanúja miatt feketelistára tenné az Egyesült Államok a kínai akkugyárak, elektromos autóalkatrészek gyártóit

Az amerikai hatóságok készek zárlat alá is helyezni azokat a termékeket, amelyek előállításánál bármelyik munkafolyamatban is felvetődik annak a gyanúja, hogy kényszermunkásokat alkalmaztak.

Az elektromos járművekhez készített Kínából, kínai gyárakból származó akkumulátorok és más autóalkatrészek felkerültek az Egyesült Államokban arra a feketelistára, amelyek amerikai beszállítását ez eddigieknél is jobban, szigorúbban ellenőrzik, kiemelten abból a szempontból, hogy azokat a kínaiak kényszermunkával készíttették-e – írja a Reuters.

Belső ipari források és a brit hírügynökség által látott dokumentumok szerint eddig a Kínában gyártott áruk behozatalát akkor tiltották, ha az adott gyártók, cégek nem tudták hitelt érdemlően, dokumentumokkal bizonyítani, hogy a termékeket nem kényszemunkával állították elő. Az erre vonatkozó szigorú törvényt alkalmazók elsősorban a napelemeket, a zöldségeket és a pamutruhákat ellenőrizték e tekintetben, de mostantól egyre több elektromosautó-alkatrészt vesznek zár alá, például a lítium-ion akkumulátorokat, gumiabroncsokat, a járműgyártás olyan alapanyagait, mint az alumíniumot és az acélt.

A Népszava az elmúlt években a kezdetektől fogva követte azt a hazai lakosság körében, elsősorban az érintett településeken nagy felháborodást keltő folyamatot, amelyben a jelenlegi magyar kormány az ország iparának jelentős részét a keleti, elsősorban a kínai akkumulátorgyárok és egyéb elektromosautó-alkatrészeket előállító cégek idetelepítésére állította át. Most azonban Washington teljesen ki akarja zárni az USA által importált termékek köréből azokat, amelyeknél a kényszermunka gyanúja is felvetődik.

– Ez az Egyesült Államok vám- és határvédelmi hivatala (CBP) által végzendő fokozott ellenőrzés nehéz helyzetbe hozhatja az amerikai autógyártókat, illetve a kínai akkumulátor- és alkatrészgyártókat egyaránt, amelyeknek teljes gyártási folyamatukra, ellátási láncaikra, vagyis az alapanyagokra is vonatkozóan igazolniuk kell a kényszermunka-mentességet, beleértve, hogy az előállított terméknek semmi köze például az ujgur kényszermunkatáborokhoz. A szigorítást az amerikai autóipar szereplői vegyesen fogadták, több nagy gyártó nem nyilatkozott róla, mások csak a sablonszöveget közölték, hogy betartják az előírásokat, megint mások attól tartanak, hogy a napelemek tömeges zárolásaihoz hasonlóan erre a sorsra jutnak az akkumulátorok és más kínai alkatrészek is.

A középkori időkre emlékeztető erőszakhullámot követően továbbra is feszült a hangulat.