;

turizmus;helyszín;filmforgatás;rajongás;

Tunézia több pontján a Csillagok háborúja Tatooine nevű bolygóján érezhetjük magunkat

- Elutazni a Hoth bolygóra – Az ikonikus filmhelyszínek új értelmet adhatnak egy városrésznek vagy akár egy épületnek is

Eközben a turistaforgalmat is fellendíthetik.

Az ausztriai Hallstatt vezetősége tavasszal egy kisebb paravánt emelt a városban, hogy elzárja a kilátást az alpesi tájról. A döntés oka meglepő: a turisták imádnak szelfizni a helyszínen, mivel a városról mintázták a Jégvarázs című 2013-as animációs film királyságát. A paraván az Im Römischen nevű városrészben takarja ki a tóra nyíló panoráma egy részletét – a fakerítést azonban a polgármester a jövőben tovább hosszabbítaná.

A helyzet persze nem példa nélküli: a Föld számos pontján találunk olyan helyeket, melyeket ellepnek a filmrajongók. Ilyen például Tunézia számos városa, ahol a Csillagok háborúja című filmsorozat Tatooine nevű bolygóján játszódó jelenetek készültek. Az észak-afrikai ország ráadásul olyan népszerű a fanok körében, hogy még Star Wars-túrákra is be lehet fizetni, vagy akár megszállni abban a kunyhóban, ahol Anakin Skywalker nevelkedett.

Mindez persze „csak” egy bolygó a sok közül. Kalifornia északi részén a Grizzly Creek Redwoods nevű állami parkban a Jedi visszatér Endor holdján találhatjuk magunkat, míg Norvégiában a fagyos Finse falujában a hófödte Hoth Bolygón, ahol a Birodalom visszavág lázadói bujkáltak. Az új trilógiáknak szintén megvannak a kedvelt helyei: A klónok támadása egyik romantikus jelenetének helyszínét a Comói-tónál fotózhatjuk le, míg az Ébredő erőből Luke Skywalker rejtekhelyét Írországban, Kerry megyében lelhetjük fel.

Más fantasztikus filmek alkotói is kedvelik az egzotikus tájakat. Peter Jackson A Gyűrűk ura rendezője Középföldét Új-Zéland számos pontján alkotta újra, melyek közül Matamata az egyik legmesésebb, ahol Hobbitfalvát nézhetjük meg – a helyből igazi látványosság lett, az Instagramra a mai napig töltik fel a rajongók a fotókat, ahogy pózolnak a hobbitok apró otthonaival. A Trónok harca rajongói többek közt Horvátországot keresik fel, ahol számos fontos helyszínt találhatnak. Dubrovnikban például a Jezsuita lépcső tetején játszódott Cersei Lannister „szégyen sétája”, míg a spliti Diocletianus palotájában tartotta bezárva a sárkányokat a fiatal királynő, Daenerys Targaryen.

Párizs Montmartre negyedében beülhetünk abba a kávézóba, ahol Amélie Pou­lain dolgozottPárizs Montmartre negyedében beülhetünk abba a kávézóba, ahol Amélie Pou­lain dolgozottPárizs Montmartre negyedében beülhetünk abba a kávézóba, ahol Amélie Pou­lain dolgozottPárizs Montmartre negyedében beülhetünk abba a kávézóba, ahol Amélie Pou­lain dolgozott

Egy-egy film készítése azonban alaposan felboríthatja egy város életét. Ezt tapasztalhatták a budapestiek is a kilencvenes években, amikor az Evitát forgatták az Andrássy út és az Oktogon kereszteződésénél vagy a Szent István-bazilika előtt, mely helyszínek a filmben Buenos Aires tereivé változtak. Tíz éve pedig Moszkva lett Budapestből, amikor a Die Hard ötödik részét vették fel a város körülbelül negyven helyszínén, hogy John McClane (Bruce Willis) megmentse a világot.

A látványos helyszínek mellett léteznek kevésbé feltűnő helyek is. Ilyen a Harry Potterből a kilenc és háromnegyedik vágány, mely Londonban a King's Cross vasútállomás nyugati részén található. Ez egész pontosan egy téglafal, melyen keresztül Harry Potter is áttolja a poggyászát, hogy felszállhasson a Hogwarts Expresszre, mely elviszi a varázslóiskolába.

Vannak persze kevésbé fantasztikus helyek is. Ilyen az Amélie csodálatos életéből az a párizsi kávézó (Café des 2 Moulins), ahol a fülig szerelmes címszereplő dolgozik, vagy az a Tokióban található bár, ahol az Elveszett jelentés című filmben karaokézott együtt egy filmsztár és egy unatkozó feleség (Bill Murray és Scarlett Johansson) – a bárban amúgy mi is kipróbálhatjuk az énektudásunkat.

Filmes helyszínek pedig akár múzeumok is lehetnek. Ilyen a Philadelphiai Művészeti Múzeum, mely az úgynevezett Rocky-lépcsőjéről is híres – ennek a hetvenkét fokán futott fel Rocky Balboa az edzése során. A Chicagói Művészeti Intézetben pedig a nyolcvanas évek egyik leghumorosabb filmje játszódott. Ide ugrott be ugyanis a Meglógtam a Ferrarival című tinivígjáték főhőse a barátnőjével és barátjával, hogy megnézze a festményeket, többek közt George Seurat 1884 és 1886 között készült Vasárnap délután Grande Jatte szigetén című képét. 

A Libri Könyvpalota előtt „tiltott” műveket árulnak, a könyvtárakban továbbra is minden elérhető, de a tizennyolc év alattiak nem kölcsönözhetnek ki olyan műveket, amelyek a homofóbtörvénybe ütköznek. Nádasdy Ádám szerint a jogszabály maga az arcpirító ostobaság.