Magyarország;törvény;könyv;fóliázás;homofóbia;exkluzív;

„Ha az Orbán-kormány fóliázgatni akar, akkor hajrá, az egész antik irodalmat lehet.”

- Fóliaországot teremtett az Orbán-kormány, egész Európa rajtunk röhög

A Libri Könyvpalota előtt „tiltott” műveket árulnak, a könyvtárakban továbbra is minden elérhető, de a tizennyolc év alattiak nem kölcsönözhetnek ki olyan műveket, amelyek a homofóbtörvénybe ütköznek. Nádasdy Ádám szerint a jogszabály maga az arcpirító ostobaság.

Az Ünnepi Könyvhét után mintha elszabadult volna a pokol, utoljára két évvel ezelőtt, 2021-es hatályba lépésekor reagált a könyvszakma az Orbán-kormány által gyermekvédelminek nevezett homofóbtörvényre, de az elmúlt hetek „fóliaforradalma” miatt újra előkerült a betarthatatlan jogszabály.

„Tiltottak” ingyen

Hétfőn egy csapat egyetemista kezdett el könyveket osztogatni a Rákóczi úti Libri Könyvpalota előtt, ahogy arról lapunk videós riportban is beszámolt. A fiatalok egy „Tiltott könyvek ingyér” felirattal ellátott asztallal települtek ki minden nap délután kettőtől hatig, még ma is kinn van a stand. Elmondásuk szerint az LMBTQ-irodalmat kívánják népszerűsíteni, illetve az érdeklődőket tájékoztatni a művekről. Az egyetemisták amiatt települtek épp egy belvárosi Libri-bolt elé, mert a könyvkereskedő és könyvkiadó cégben júniusban többségi tulajdont szerzett a kormányközeli Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC).

Nemrég az is kiderült, hogy a Libri igazgatóságát és felügyelőbizottságát is kormányközeli emberekkel töltötte fel az MCC. A Libri konkurensét, a Lírát pedig tizenkét millió forintra bírságolták azért, mert boltjaiban az ifjúsági könyvek polcán szerepeltek olyan művek, amelyekben megjelennek LMBTQ-karakterek, illetőleg bármilyen LMBTQ-tartalom. Ezeket a műveket ugyanis a homofóbtörvény értelmében más kategóriában, vagy lefóliázva kell árulni. Az egyetemisták az akcióval tiltakozni kívánnak a LMBTQ-tartalmú könyveket sújtó, melegellenes pedofiltörvény ellen. A standon szereplő kötetek közül hivatalosan egyet sem fóliáztak be még a törvény miatt.

A Rákóczi utcai stand felhozatala vegyes, a kötetek közt szerepel Nádasdy Ádám verseskötete, a Jól láthatóan lógok itt. De ott van Homérosz Iliásza, mely kapcsán az egyik szervező megjegyezte: – Ha az Orbán-kormány fóliázgatni akar, akkor hajrá, az egész antik irodalmat lehet. – A standon többek között megtalálható Szerb Antaltól az Utas és holdvilág, Nádas Péter Emlékiratok című műve, Babiczky Tibor Szapphó-paradigmája, Kiss Tibor Noétól az Inkognitó, Péntek Orsolya Hóesés Rómában című családregénye, Gerevich Andrástól a Légzésgyakorlatok.

– Voltaképp az a lényege, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük ezeket a könyveket – mondta az egyik egyetemista, Anna, aki K. Horváth Zsolt A bundátlan Vénusz című könyvét ajánlotta figyelmünkbe.

K. Horváth Zsolt társadalomtörténész megkeresésünkre elmondta, igazán jól esett neki a gesztus, hogy A bundátlan Vénuszt a fiatal nő a kedvencének nevezte. A belvárosi stand kapcsán pedig úgy fogalmazott: – Mivel a politikusok eleve nem olvasnak könyveket, sem magyarul, sem idegen nyelveken, tökéletesen idegen tőlük az írott szöveg kultúrája, ezért addig nem izgatnám magam a tiltáson, amíg ki nem derül, mi is lesz a könyvesbolti gyakorlat – mondta. A szerző könyvét ugyanis eddig elkerülte az intézkedés. – A fiatalok akciójának azonban nagyon örültem, bátor dolog a globális kapitalizmus alapvetően magaskultúraellenes, szélsőjobboldali korszakában műveltséget terjeszteni – reagált K. Horváth Zsolt.

– Az egyik szemem sír, a másik meg nevet. Örülök, hogy a fiatalok ezzel foglalkoznak, és az én könyvemet is népszerűsítik – mondta el a Népszavának Nádasdy Ádám költő, író, műfordító. – De az ok, ami őket erre indítja, a fóliázási törvény, az maga az arcpirító ostobaság, a Fidesz részéről olcsó kampányfogás. Egész Európa rajtunk röhög, vagy csóválja a fejét: szerelmes regényeket, verseket korlátozni, fóliázni a mai világban! Egyébként, ha a vevő válogatás közben feltépi a fóliát, ez egyszerű rongálásnak minősül: ha megveszi a könyvet, nincs következménye; ha nem veszi meg, akkor a bolt felszámíthat újrafóliázási díjat (gondolom, egy-kétszáz forintot). Könnyen felszakad egy ilyen fólia, ha nem vigyáz az ember! – tette hozzá Nádasdy Ádám.

Az Ütköző dimenziók című kiállítás festményei és szobrai a valósághoz köthetők, azonban túl is lépnek azon.