;

Kína;Magyarország;Hongkong;demokrácia;önkény;

A nemzetbiztonsági törvény miatt már nincsenek nagy tüntetések, de aktivisták még mindig utcára vo­nulnak időnként Hongkongban

- A hongkongi demokráciapárti aktivista, aki kitüntetésnek érzi, hogy vérdíjat tűztek ki a fejére, de azért kicsit félne Magyarországra jönni

Az önkény nem ismer határokat. 

Egyáltalán nem döbbent meg azon, hogy a hongkongi hatóságok ismét elfogatóparancsot adtak ki ellene, az viszont meglepte, hogy ezúttal 1 millió hongkongi dollár (nagyjából 44 millió forintnak megfelelő) nyomravezető díjat is felajánlottak ügyében - mesélte Népszavának Finn Lau. “Már három éve is eljutottak hozzám olyan pletykák, hogy titokban vérdíjat tűztek ki a fejemre, pontosan ugyanekkora összeget, ám ezt nem sokan vették komolyan az újságírók vagy aktivistatársaim közül, mert nem volt rá semmilyen bizonyíték.

De most legalább kiderült, hogy igaz volt a szóbeszéd” - fogalmazott a 29 éves aktivista. Hozzátette: bizonyos szempontból büszke, hogy ennyire értékesnek tartják őt és a demokráciapárti mozgalom másik hét, külföldre menekült prominens alakját, akiknek kézrekerítéséért szintén 1-1 millió hongkongi dollárt ajánlottak fel. “A hongkongi rendőrség honlapján a körözött személyek listáján szerepelnek gyilkosok is, értük mindössze 400 ezer dollár jutalom jár, ez azt jelenti, hogy bűnünk még az emberölésnél is súlyosabb Hongkongban” - mutatott rá Lau.

A Londonban élő aktivista még a 2019-es demokráciapárti tüntetések idején vált ismertté. Ő terjesztette el - eleinte egy internetes fórum anonim felhasználójaként - az úgynevezett “Lam Csau” elvet. Ennek a megközelítésnek a lényege “Az éhezők viadala” című regénytrilógiából átvett forradalmi szlogennel foglalható össze: “ha mi elégünk, ti is velünk égtek!”

Más szóval, Lau arra bátorította a titalkozókat, hogy a gazdasági károkozástól se riadjanak vissza annak érdekében, hogy felszabadítsák Hongkongot a Kínai Kommunista Párt (KKP) uralma alól.

Rajta kívül két másik aktivistának, egy ügyvédnek, egy egykori szakszervezeti vezetőnek és a hongkongi törvényhozás három volt ellenzéki képviselőjének - köztük a lapunknak korábban interjút adott Nathan Law - fejére tűztek ki vérdíjat. John Lee hongkongi kormányzó kedden azt ígérte, hogy mindannyiukat “életünk végéig” üldözni fogják, “még a világ végéig is”. A metropolisz biztonsági főnökéből városvezetővé kinevezett tisztségviselő arra biztatta az érintettek családtagjait és barátait, hogy információkkal segítsék a kézrekerítésüket, a “szökevényeknek” pedig azt tanácsolta, hogy adják fel magukat, máskülönben “félelemben fognak élni és naponta aggódni fognak amiatt, hogy letartóztathatják őket.”

A nyolc disszidenst azzal gyanúsítják, megsértették a drákói szigorúságú hongkongi nemzetbiztonsági törvényt. A 2020 júniusában bevezetett jogszabály szabad utat adott a kínai önkénynek az elvileg autonóm jogokkal felruházott metropoliszban. Felhasználásával a hatóságok sikeresen elnémították a demokratikus értékek mellett elkötelezett, egyben a pekingi rezsimmel kritikus hangokat a városban, és a törvényen keresztül úgy tűnik, azokat is próbálják hallgatásra bírni, akik maguk mögött hagyták Hongkongot. Laut “külföldi erőkkel való összejátszással” gyanúsítják, többek között azért, mert nyíltan szorgalmazza a jogtipró hongkongi tisztségviselők szankcionálását.

Az aktivista szerint a hatóságok a vérdíjjal elsősorban más hongkongi disszidenseket akarnak eltántorítani a demokráciapárti mozgalom támogatásától. Mint mondta, a felajánlott jutalom arra is ösztönözhet a KKP külföldön élő kínai híveit, hogy “elvégezzék a piszkos munkát” Peking helyett. “Fokozódott az emberrablás vagy másfajta fizikai zaklatás veszélye” - figyelmeztetett Lau, akit három éve megtámadtak és megvertek Londonban, vélelmezhetően aktivizmusa miatt. Hangsúlyozta: nem hagyja magát megfélemlíteni, ugyanakkor a vérdíj miatt a jövőben azért igyekszik óvatosabb lenni. Hazánkba például bevallotta, hogy nem szívesen látogatna el.

“Noha Magyarország az Európai Unió része, de időről-időre úgy tűnik, a magyar kormány más utat kíván bejárni, akár a Kínával való kapcsolataiban” 

- jegyezte meg diplomatikusan.

Lau arra ösztönözte a magyarokat, hogy csatlakozzanak a KKP elleni küzdelemhez. “Magyarország is a kommunizmus egyik áldozata volt évtizedekkel ezelőtt. A 21. században hasonló történik Ázsiában és Hongkongban, mint Kelet-Európában a Szovjetunió idején. A KKP elleni küzdelemhez minden ember és minden kormány támogatására szükségünk van, azért is, mert Peking befolyása az összes nemzetet eléri. Kína sok országban, köztük Magyarországon is illegális kínai rendőrőrsöket létesített és ott van a kínai Új Selyemút kezdeményezés, amely világszerte több országot csalt adósságcsapdába” - fejtette ki az aktivista. Megjegyezte: a KKP adott esetben a külföldi állampolgárságú bírálói ellen is kész fellépni és ellehetetlenítésükre törekedni, ezért is kell összefogni Kína visszaszorítására.

“Annak örülnék, ha a nemzetközi közösség hosszú távon elköteleződne amellett, hogy csökkenti a Pekingnek való gazdasági kitettségét. Sok ország túlzott függő viszonyban van, így nem mernek felszólalni vagy szankciókat bevezetni Kína ellen, ezért elsősorban az alapproblémát kell kezelni. Hiszem, hogy a különböző demokratikus országok sikereket érhetnek el, ha összehangolnák lépéseiket a KKP térnyerésének megállítására. Ha megvan a stratégia és elköteleződés, akkor úgy vélem, hogy a pekingi rezsim ugyanolyan hirtelen össze fog majd omlani, ahogyan a Szovjetunió az 1980-as évek végén” - nyilatkozta lapunknak Finn Lau. Az aktivista reményét fejezte ki, hogy a jövőben egyszer majd biztonságban hazatérhet szülővárosába, egy demokratikus és szabad Hongkongba.