;

Európai Unió;bíróságok;Stockholm;jogállamiság;uniós pénzek;OBT;Varga Judit;

- Varga Judit: minél tovább tart a jogállamisági eljárás, annál nyilvánvalóbb a politikai szándék

A tárcavezető egyelőre nem tudta megmondani, mikor érkeznek meg az uniós pénzek. 

„Ha nincs politikai szándék a bizottságon belül, akkor mindig tudnak találni újabb és újabb kifogásokat, és vissza tudnak élni a hatalmukkal. Ezért fontos, hogy mi folyamatosan a tényeket bizonyítsuk, a bizottság és a nyilvánosság előtt is, hogy ők kértek valamit és mi megcsináltuk. A jogszabály hatályba lépett, most azt kell bizonyítanunk, hogy működik, és valódi eszközöket ad az Országos Bírói Tanács (OBT) kezébe. Néhány technikai végrehajtás van még hátra” - jelentette ki a Stockholmban tartózkodó igazságügyi miniszter a hvg.hu-nak adott nyilatkozatában.

Varga Judit a portálnak azt mondta, ő azzal sem ért egyet, hogy egy csomagot sokan „igazságügyi reformnak” hívnak - mivel álláspontja szerint utóbbiról akkor beszélhetünk, ha az érintett felek akarják, és van rá egy jogpolitikai indok, mert szükséges. Ebben az esetben viszont az uniós pénzekről szóló tárgyalás keretében egyszerűen „bekúszott”, hogy bele kellene nyúlni a bíróságokba is.

 „Nevezzük nevén, ez egy ránk oktrojált csomag”

- vonta le a konzekvenciát.

Arra a kérdésre, hogy mikor érkezhetnek meg a brüsszeli pénzek, azt mondta, „ha mi le tudjuk jelenteni ezt a nyáron (az OBT-vel kapcsolatos változásokat - a szerk.), akkor onnantól kezdve lehetőségünk van arra, hogy küldjük a vonatkozó számlákat, amik a nem blokkolt forrásokra vonatkoznak. A többiről a bizottságot érdemes megkérdezni”. A jogállamisági eljárásokról szólva kijelentette, minél hosszabban tartanak, annál nyilvánvalóbb azok politikai természete.

A politikus úgy véli, noha az Európai Bizottság pozitív lépésnek tartja az igazságügyi csomag elfogadását, de a formális értékelést csak akkor fogja a testület elvégezni, ha azokat végrehajtják. Varga Judit szerint ez mutatja, hogy a Bizottság nem szeretné lezárni az ügyet. 

Az ukrajnai háborúra hivatkozva a kormány úgy döntött, hogy nem szeretné meghallgatni az „akadékoskodó” helyiek véleményét.