Magyarország tiszteli a hatalommegosztás elvét, ezáltal a bírói függetlenséget, amelynek garanciáit az Alaptörvény is rögzíti - mondta az igazságügyi miniszter hétfőn Budapesten az állami hírügynökség, a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.
Varga Judit a Háromszáz éves a Kúria címmel rendezett jogtörténeti konferencián mondott köszöntőjében kiemelte: Magyarországon a bírák függetlenek, tevékenységükben nem utasíthatók, tisztségükből csak a törvényben meghatározott eljárás keretében mozdíthatók el. A magyar igazságszolgáltatást az elmúlt években ért igaztalan támadásoknak nagy szerepe van abban a bizalmi válságban, amely jelenleg az Európai Unió és Magyarország között tapasztalható - mondta a miniszter, hozzátéve: a bizalmi válság magyar oldalon keletkezett először.
Ausztria nem Magyarország, ott még bele lehet bukni a korrupciós botrányokbaA politikus kijelentette, a legfelsőbb bírói fórum a 21. század követelményeinek megfelelően működő, korszerű igazságszolgáltatási csúcsszervvé vált. A Kúria éves szakmai beszámolói is bizonyítják, hogy tevékenységét függetlenül, kizárólag a jogállamiság alapjain álló módon látja el, hozzájárulva ezzel a társadalom igazságszolgáltatásba vetett bizalmának erősítéséhez - közölte.
Uniós biztos: Némi javulás van, de még mindig aggasztó a magyar és a lengyel jogállamiság helyzeteAz Európai Bizottság és a magyar kormány közötti tárgyalásokra utalva jelezte: a benyújtott és elfogadott igazságügyi csomag egyes rendelkezései a Kúria működését is érintik.
„Jóhiszemű és türelmes jogértelmezés mellett az abban foglaltak talán működőképesek is lehetnek”. Hiszen „a magyar embereknek jogosan járó uniós források sorsa a tét” - tette hozzá.
Szentpéteri Nagy Richárd: A magyar Leviatán