;

Magyarország;labdarúgás;sporttörténelem;exkluzív;

Borbás Gáspár

- Páholy a panteonban – Borbás Gáspár, a futball első magyar válogatott gólszerzője és doktora csatárként, emberként egyaránt kiemelkedett

Százhúszas tempóban szalad az élet, immár százhúsz esztendős a magyar válogatott első „football-goalja”, ahogyan 1903 hazai lapjaiban írták. A szerző Borbás Gáspár volt, legalábbis az MLSZ kimutatása szerint, mert a magyar–cseh találkozót (2:1) a cseh szövetség Prága–Budapest városok közötti mérkőzésként tartja nyilván.

Borbás így is, úgy is különleges alakja a magyar (nem csupán futball-) történelemnek. Kilencvenkét évet élt, és jelképesnek tekinthető, hogy a labdarúgó-szövetség fennállásának 75. esztendejében, 1976-ban hunyt el. Halála előtt egy évvel interjút adott a Képes Újságnak, miután az FTC a Crvena Zvezda elleni 2-2-vel bejutott a Kupagyőztesek Európa Kupája döntőjébe.

„Le a kalappal a zöld-fehér fiúk előtt a csodálatos belgrádi kilencven percért! – lelkendezett. – Ragyogó küzdőszellemről tettek tanúságot, olyanról, amilyet Toldi Gézáéktól meg Rákosi Gyuláéktól lehetett látni. Ilyenkor jólesik arra gondolni, hogy én is fradista voltam valamikor.”

Kattintson és regisztráljon a teljes cikk elolvasásához a mobil Népszaván! Egy hétig szabad a betekintés.

  • Miért bélyegeznék meg ma hazaárulóként Borbás Gáspárt? 

  • Mikor volt élete legjobb formájában? 

  • Mi volt az, amiért még a halálbüntetést is kockáztatta? 

– derül ki cikkünkből még.

Óriási csalódás a legendás középpályás, Frank Lampard visszatérése Stamford Bridge-re, az Arsenal elleni szenvedés sorozatban a hatodik veresége volt.