klímaváltozás;interjú;ChatGPT;

A ChatGPT-t tavaly novemberben mutatta be az OpenAI. A szolgáltatást ingyenesen indították el a nagyközönség számára, januártól azonban már elérhető a fizetős és többet nyújtó szolgáltatás is

- A ChatGPT szerint súlyos klímakatasztrófa felé tartunk - Interjú a Mesterséges Intelligenciával

Kissé sablonosak a mesterséges intelligencián alapuló csevegőrobot válaszai a jelenlegi klimatikus folyamatok következményeit illetően, de a végkövetkeztetése kifejezetten ijesztő.

Készítettünk egy beszélgetést a mindentudó mesterséges intelligenciával arról, milyen következményei lehetnek a jelenlegi klimatikus folyamatoknak. A párbeszéd kicsit olyan, mintha az Orbán-kormány egyik tagját kérdezgetnék egy számára kényelmetlen témáról a kormányinfón.

Hogyan lehetne reálisan, valós eséllyel megfékezni a klímaválságot?

A klímaválság megfékezése sokoldalú megközelítést igényel, amelynek során a kormányoknak, az iparnak, az egyéneknek és a civil szervezeteknek is együtt kell dolgozniuk.

De van ennek reális esélye?

A klímaválság megfékezése számos kihívással jár, és nem lesz egyszerű feladat. Azonban, ha az összes érintett fél összefog, és olyan intézkedéseket hoznak, amelyek segítenek csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását és a fenntarthatóbb életmódra való átállást, akkor van esély a klímaválság hatásainak mérséklésére.

Szerinted mekkora a valószínűsége, hogy a civilizáció összeomlása nélkül valóban megáll a felmelegedés?

Az esélye annak, hogy a klímaváltozás hatásait sikerül megállítani vagy mérsékelni, azon múlik, hogy az összes érintett fél (országok, vállalatok, egyének stb.) mennyire elkötelezett a klímavédelem és a fenntarthatóság iránt, és mennyire képesek együttműködni a cél elérése érdekében. Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) által készített jelentések azt mutatják, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentése és a nettó nulla kibocsátás elérése 2050-re még mindig lehetséges.

Nem azt kérdeztem, hogy min múlik. Hanem azt, hogy szerinted, a te véleményed szerint mekkora az esélye a katasztrófa elkerülésének.

Bocsánat, hogy félreértettem a kérdést. Az esélyét annak, hogy a klímaváltozás hatásait sikerül megállítani vagy mérsékelni, sajnos nem lehet pontosan megbecsülni. Azonban azt lehet mondani, hogy minél gyorsabban és határozottabban cselekszünk, annál nagyobb az esélye annak, hogy sikerül elérni a klímavédelmi célokat.

Pontosan látjuk - például az első IPCC-jelentés, vagy a párizsi klímamegállapodás óta -, hogy nincs hatékony és határozott cselekvés. Tehát mekkora az esély a klímakatasztrófa elkerülésére?

Sajnos nincs egységes válasz arra a kérdésre, hogy mekkora az esély a klímakatasztrófa elkerülésére, mert ez több tényezőtől függ. Azonban az IPCC jelentései és az éghajlatkutatók által végzett kutatások egyértelműen jelzik, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése nélkül a klímaváltozás jelentős károkat okozhat a bolygónkra.

Tehát nem lehet elkerülni a klímakatasztrófát? Még egyetlen olyan elkerülési feltételt sem mondtál, ami a valóságban teljesülne. Az üvegházhatású gázok kibocsátása nem csökken, hanem továbbra is nő.

Sajnos az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedése és az ehhez kapcsolódó klímaváltozás hatásai jelenleg súlyos problémákat jelentenek, és a jövőben is súlyos problémákat fognak jelenteni, ha nem történik hatékony cselekvés. Az, hogy teljesen elkerüljük a klímakatasztrófát, nem garantált, de még mindig van lehetőség arra, hogy mérsékeljük a klímaváltozás súlyos hatásait.

Megismétlem: az üvegházgáz-kibocsátás nem csökken, hanem nő.

Az üvegházhatású gázok kibocsátása jelenleg továbbra is növekszik, és ha nem történik hatékony intézkedés, akkor az éghajlatváltozás súlyos hatásai egyre nagyobb problémákat fognak okozni a jövőben. A klímakatasztrófa elkerülése nem garantált, és a jelenlegi helyzetben nagyon nehéz pontosan megjósolni, hogy milyen mértékű lesz az éghajlatváltozás hatása a jövőben.

Folyton azt írod, hogy "ha", és utána olyan feltételeket sorolsz, amelyek láthatóan nem teljesülnek. Vagyis a katasztrófa elkerülhetetlen?

Azt, hogy a klímakatasztrófa elkerülhetetlen, vagy sem, nem lehet egyértelműen megmondani. Az, hogy mennyire súlyosak lesznek az éghajlatváltozás hatásai, nagyban függ attól, hogy milyen intézkedéseket hozunk a jövőben az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, azaz tovább növekszik az üvegházhatású gázok kibocsátása, akkor az éghajlatváltozás hatásai egyre súlyosabbak és nagyobb problémákat okoznak majd a jövőben.

Te is pontosan tisztában vagy vele, hogy nincsenek azonnali intézkedések, és nincs határozott cselekvés.

Az éghajlatváltozás már most is hatással van a Földre és a társadalmainkra, és sajnos az elmúlt években nem történt elegendő haladás az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.

Kijelenthető, hogy a jelenlegi irány alapján a legnagyobb esélye egy súlyos klímakatasztrófának van?

A jelenlegi pályánk nagyobb valószínűséggel vezet a klímakatasztrófa súlyosabb hatásaihoz, ha nem hozunk határozott intézkedéseket az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése érdekében.

Miért nem a kérdésre válaszolsz? Nem az volt a kérdés, hogy van-e minimális elméleti esély a katasztrófa elkerülésére, hanem az, hogy hova vezet a jelenlegi irány.

Tényleges válaszom az, hogy a jelenlegi irány alapján a legnagyobb esélye egy súlyos klímakatasztrófának van. A válaszomban arra utaltam, hogy a klímakatasztrófa elkerülése érdekében hosszú távú és határozott intézkedésekre van szükség.

Ha fogadnod kellene, melyikre fogadnál? Hogy lesz klímakatasztrófa, vagy hogy nem lesz?

Mivel az éghajlatváltozás egy összetett és több tényezőtől függő jelenség, és nem vagyok jós, ezért semmi biztosat nem tudok mondani arról, hogy pontosan mi fog történni a jövőben. Azonban, ha az eddigi trendeket és a jelenlegi cselekvéseket figyelembe vesszük, akkor sajnos úgy tűnik, hogy az éghajlatváltozás következményei valószínűsíthetően egyre súlyosabbak lesznek. Ezért ha fogadnom kellene, akkor arra fogadnék, hogy a klímaváltozás negatív hatásai sokkal súlyosabbá válnak.

Ha késünk egy Zoom megbeszélésről, robotasszisztensünk elmondja, miről maradtunk le

A Zoom is beállt azon alkalmazások sorába, amelyek kiaknázzák a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket. Hétfőn a vállalat bejelentette, hogy a ChatGPT-t is kifejlesztő OpenAI-val való együttműködésnek köszönhetően többek között mesterséges intelligencia által generált összefoglalókat, piszkozatokat használhatunk a videokonferencia-alkalmazásban a Zoom IQ nevű MI-alapú asszisztensén keresztül - írja a raketa.hu.

A Zoom IQ jelenleg is tud például fejezeteket és kiemeléseket készíteni a felvétel funkcióval rögzített értekezletekhez, a mesterséges asszisztens most még több "hatalmat" kap. Megkérhetjük az eszközt például arra, hogy foglalja össze, mit mulasztottunk el, ha késve érkeztünk egy virtuális megbeszélésre.

Ezenkívül a Zoom IQ számos más dolgot is meg tud majd tenni, például összefoglalja az értekezleteket és az azonnali üzenetekből álló beszélgetéseket a Zoom Team Chatben, illetve válaszokat is tud generálni kollégáinknak az MI segítségével. A vállalat bejelentése szerint áprilisban egyelőre csak egy szűkebb felhasználói körnek teszi elérhetővé a mesterséges intelligenciával létrehozott üzenet- és email-piszkozat lehetőségét, az értekezletet automatikusan összefoglaló funkció azonban szélesebb körben is használható lesz.