lézer;erdők;GEDI NASA;

A GEDI szenzorlézereket használ a Föld erdeinek szerkezetének és állapotának mérésére

- A GEDI visszatér

A NASA az utolsó pillanatban megkegyelmezett a felbecsülhetetlen értékű adatokat gyűjtő szkennernek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), amelynek el kellett volna égnie a légkörben. Az eszközt a Globális Ökoszisztéma Dinamikai Vizsgálat projekt (GEDI) keretében az eszközt 2018-ban lőtték fel a Kennedy Űrközpontból az ISS-re, és ez volt az első szerkezet, amely 3D-s térképeket készített a Föld erdőségeiről. A 100 millió dollár értékű szenzorlézer segítségével készítette a felméréseket az erdők struktúrájáról és egészségi állapotáról segítve, hogy a tudósok jobban megértsék a biodiverzitás csökkenésének mozgatórugóit és a globális felmelegedést. Az ő tiltakozásukra hátrált meg végül a NASA, és döntött úgy, meghosszabbítja a küldetés élettartamát.

A fél hűtőszekrény méretű eszközt múlt héten raktározták el, és egy másik szerkezet veszi át szerepét az elkövetkező másfél év során. A túlélését segítő fűtőtesteket kapott, hogy kritikus részei nem sérüljenek meg a hidegben, amíg visszaállítják 2025-ben. Ezután 2031-ig, az ISS végleges megszüntetésééig végzi majd munkáját: további adatokat szolgáltat arról, mennyi szenet nyelnek el az erdők, és az erdőtüzek hatásáról a légkörre. A Marylandi Egyetem kutatói, akik a projektet irányítják, elmondták, hogy a GEDI-nek lehetősége lesz befejeznie a munkáját és összeegyeztetni az eredményeit azoknak a műholdaknak a méréseivel, amelyeket ebben az évtizedben bocsátanak fel. Az eszköz már több mint 20 milliárd megfigyelést végzett, amelyek  a tudóstársadalom támogatásoknak köszönhetően 2025-ben folytatódhatnak, segítve a Párizsi Egyezmény betartásához szükséges adatok megszerzését. 

Nem kell többé kidobni a nap végén megmaradt ételeket az éttermekben, üzletekben, cukrászdákba - egy csapat fiatal kidolgozta a módszert az élelmiszer-pazarlás csökkentésére.