;

Izrael;Benjamin Netanjahu;Egyesült Államok;védelmi miniszter;figyelmeztetés;vízágyú;kirúgás;tömegtüntetések;igazságügyi reform;kordonbontás;

- Kordonbontás és vízágyús oszlatás is volt Izraelben a védelmi miniszter kirúgása miatti tüntetéseken

Az Egyesült Államok mélyen aggódik a közel-keleti országban történtek miatt és a demokratikus értékek védelmére figyelmeztetett.

Tízezrek vonultak utcára Izraelben vasárnap késő este, hogy tiltakozzanak Benjámin Netanjahu miniszterelnök azon lépése ellen, hogy kirúgta Joáv Gálant védelmi minisztert, aki korábban arra szólította fel a kormányfőt, állítsa le az igazságügyi reformja véghezvitelét – számolt be a Reuters a kitört forrongásokról. Amint az elbocsátás híre elterjedt, tüntetők tízezrei, sokan kék-fehér izraeli zászlókat lengetve vonultak utcára késő este országszerte. Tömegek gyűltek össze Netanjahu jeruzsálemi otthona előtt, és egy ponton áttörték a biztonsági kordont is.

A tudósítás szerint Netanjahu nacionalista-vallási koalíciója mintegy három hónappal hivatalba lépése után válságba süllyedt az igazságügyi átalakítási terveket fogadó megosztottság miatt. – Az állambiztonság nem lehet kártya a politikai játszmában. Netanjahu átlépte a „piros vonalat” – áll Yair Lapid és Benny Gantz ellenzéki vezetők közös nyilatkozatában, amelyben felszólították a miniszterelnök Likud pártjának tagjait, hogy ne vegyenek részt „a nemzetbiztonság leverésében”.

A vasárnap késő esti tüntetéseken erőszakos jelenetek is voltak: a rendőrök vízágyúkkal távolították el a demonstrálókat Netanjahu jeruzsálemi rezidenciájától, míg Tel-Avivban, ahol az év eleje óta százezrek vonultak utcára, a tüntetők több máglyát gyújtottak egy főúton. A tiltakozások az éjszaka előrehaladtával csökkentek, és végül a rendőrség erőszakkal eltávolított egy kisebb tömeget, amely nem volt hajlandó távozni.

Azt egyelőre nem tudni, hogy a tiltakozások milyen hatással lesznek a kormányra, ugyanakkor eddig három Likud-miniszter már nyilvánosan is kijelentette, hogy ideje újraértékelni stratégiájukat, és támogatni fogják a jogszabály leállítását, ha Netanjahu így dönt. A miniszterelnök terveiről a kirúgott miniszter világosan beszélt: azok „egyértelmű, azonnali és kézzelfogható veszélyt jelentenek az állam biztonságára nézve”. Ezzel összefüggésben az Egyesült Államok „mély aggodalmát fejezte ki a vasárnapi események miatt, kompromisszumot sürgettek, egyben ismételten felszólították Izraelt a demokratikus értékek védelmére.

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által kiadott elfogatóparancs azt jelenti, hogy az orosz elnök vezetésével súlyos háborús bűnöket követtek el Ukrajnában. Interjú Hoffmann Tamás nemzetközi jogásszal.