;

Izrael;Benjamin Netanjahu;demokrácia;védelmi miniszter;jogállamiság;felszólítás;igazságügyi reformok;

- Az izraeli védelmi miniszter felszólította Benjamin Netanjahut, állítsa le az igazságügyi reformot

Joáv Gálant szerint a reformcsomag még a nemzetbiztonságnak is árthat. Egyenesen úgy fogalmazott”, az izraeli hadsereg tagjai „oly mértékben dühösek és csalódottak”, hogy ő ehhez foghatót még nem látott korábban.

Felszólította Joáv Gálant izraeli védelmi miniszter Benjámin Netanjahu miniszterelnököt, hogy állítsa le a tervezett igazságügyi reformjának végrehajtását – írja a BBC.

Mint arról a Népszava is beszámolt, Izraelben hetek óta tüntetnek tömegek a reform ellen arra hivatkozva, hogy annak célja gyakorlatilag a korrupcióval vádolt miniszterelnök  felelősségre vonásának megakadályozása. A világszerte bírált intézkedéscsomag gyakorlatilag felszámolja az bíróságok függetlenségét, és a mindenkori hatalomnak rendeli alá. Az izraeli parlament, a kneszet csütörtökön olyan törvénytervezetet fogadott el, amelynek értelmében a kormányfőt szinte csak egészségügyi okokból lehet leváltani. A szavazáson ráadásul maga Netanjahu is részt vehetett, miután a kneszet jogtanácsa lehetővé tette ezt neki.

Gálant is arra figyelmeztetett, az intézkedéscsomag okozta válság felforduláshoz vezet, és még Izrael nemzetbiztonságának is árthat. Rövid televíziós üzenetében a reformtervet úgy jellemezte, mint „egyértelmű, közvetlen és kézzelfogható veszélyt az állam biztonságára nézve”.

A tárcavezető ráadásul úgy fogalmazott,

az izraeli hadsereg tagjai „oly mértékben dühösek és csalódottak”, hogy ő ehhez foghatót még nem látott korábban.

Jaír Lapid volt izraeli külügyminiszter, az ellenzék vezetője üdvözölte a védelmi miniszter lépését, a korrupcióval vádolt miniszterelnök azonban eddig figyelmen kívül hagyta a reform leállítására vonatkozó felszólításokat. A szélsőjobboldali Itamar Ben-Gvír nemzetbiztonsági miniszter válaszul  sürgette a kormányfőt, hogy távolítsa el tisztségéből párttársát, a védelmi tárca vezetőjét.

A reformcsomag része az a tervezet, amelynek értelmében a parlament felülbírálhatná a legfelsőbb bíróság döntéseit. Kritikusai szerint a tervezet aláássa az igazságszolgáltatás függetlenségét, és politikai célokat szolgál, a miniszterelnök azonban azzal védekezik, a reform célja annak megakadályozása, hogy a bíróságok túllépjék hatáskörüket.

A svéd sajtóban megjelent véleménycikkben bírálta az Orbán-kormányt a NATO-csatlakozással kapcsolatos packázása miatt.