Véleménycikket közölt Ujhelyi István egy svéd lapban az Orbán-kormány NATO-csatlakozással kapcsolatos packázása miatt – derül ki az EP-képviselő vasárnapi Facebook-bejegyzéséből.
Mint arról a Népszava is beszámolt korábban, a magyar kormány pont a két ország NATO-csatlakozásának ügyében kezdett el „vitát” mímelni házon belül: először Kocsis Máté beszélt arról korábban, hogy a képviselőcsoporton belül akadnak olyan vélemények, amelyek szerint az új tagok belépése eszkalációt jelenthet a háborúban”, majd Orbán mondta azt később, bár a csatlakozási kérelmek támogatására kérték az Országgyűlést, a kormánypárti frakciók egy része „nem túl lelkes”. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök nemrég már egyenesen válaszokat követelt Orbántól a kormánynak azzal a döntésével kapcsolatban, hogy szétválasztja a svéd és finn NATO-csatlakozás tárgyalását az Országgyűlésben.
Látszatvita a Orbán Viktor és a Fidesz-frakció nézeteltérése a svéd-finn NATO-csatlakozásról, a színjáték csak Vlagyimir Putyinnak szólA svéd kormányfő válaszokat követel Orbán Viktortól a svéd és finn NATO-csatlakozás szétválasztása miattOrbán Balázs vasárnap közölte, támogatják a svéd csatlakozást is, de hozzátette, „a magyar parlamenti képviselők közül néhányan nem nyugodtak, mert az elmúlt években svéd kormányzati szereplők sportot űztek abból, hogy folyamatosan megkérdőjelezték a magyar demokrácia állapotát”. Hogy mennyire etikus ezzel ilyenkor előhozakodni, összemosni a két dolgot, az már más kérdés.
Orbán Balázs: támogatjuk a svéd csatlakozást is, a kormány már döntött, de van egy kis bökkenőUjhelyi azt írja, „fontosnak tartotta, hogy magyar EP-képviselőként határozott állást foglaljon, és arról biztosítsa a svéd, illetve a finn nyilvánosságot, van egy másik Magyarország is, amelyik nem ért egyet a fideszes, buta izmozással”. Az erről szóló véleménycikke megjelent egy európai ügyekkel foglalkozó svéd hírportálon, és a napokban várhatóan a finn médiában is megjelenik.
Az EP-képviselő ezután ismerteti a szöveg magyar nyelvű változatát. Ebben egy finn írónak, Kari Hotakainennek Az életkereskedő című könyvéből idéz, miszerint „A világ azon múlik, van-e mögötted valaki, aki elkap, ha elesnél”. Mint írja, „Ez a másik Magyarország mindig ott lesz Európa mögött. Reméljük Európa is mögöttünk.”
Úgy vélekedik, a kormány „pökhendiségből, piti bosszúvágyból, buta izmozásból” nem hagyta még jóvá a svéd és a finn csatlakozást.
„A Fidesz minden magyar nevében packázik Svédországgal és Finnországgal, de Önöknek tudnia kell: Orbán Viktor nem egyenlő Magyarországgal! A Fidesz-kormány nem a teljes magyar nemzet, hanem pusztán egy szűk, pénzhajhász elit érdekeit képviseli, ráadásul jól láthatóan egy bonyolult világhatalmi játszma sötét zsarolásaiba beszorult, harmadrangú szereplőjeként”
– fogalmaz.
Ujhelyi ezt követően a kormányzati propagandáról és arról értékezik, hogy „szociálisan érzékeny, tartalmi társadalmi politika már régóta nem zajlik, mindössze az elmúlt évtizedben – jogalkotói erőszakkal vagy gazdasági maffiaeszközökkel – összegyűjtött vagyon kimentése és átmentése történik”. Az orbáni „illiberális” rendszer kiépítésével kapcsolatban azonban odaszúr az EU-nak, különösen az Európai Néppártnak. Utóbbi szerinte
„rideg önérdekből vagy teljes alkalmatlanságból, de hosszú éveken át tartott védőernyőt Orbánék illiberális építkezése fölé, most viszont – teszi hozzá – már hiába akarják visszakergetni a szellemet a palackba”.
A finn és svéd NATO-csatlakozással kapcsolatos kormányzati viselkedést Ujhely az „útszéli maffiákéhoz” hasonlítja (a svéd médiában is egyébként „gengszterhez” hasonlították a magyar kormány viselkedését), mint fogalmaz, azok „szoktak így viselkedni, zsarolni és kötekedni”. Megjegyzi, személy szerint elszomorítja, hogy
„olyan – egyébként elkötelezett euroatlantista, polgári keresztény értékeket valló – politikusokat is bábként használnak ehhez a színjátékhoz, mint Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának kormánypárti elnöke”.
„Azért ragadtam klaviatúrát, és éreztem szükségét annak, hogy szociáldemokrata, magyar EP-képviselőként egyértelművé tegyem az álláspontomat ebben a kérdésben, mert mindenkinek tudnia kell Brüsszeltől Helsinkiig, Kijevtől Stockholmig, hogy Magyarország nem egyenlő a Fidesszel. Hogy van Magyarországnak egy másik fele, amelyik ugyanolyan büszke a hazájára, viszont – évszázados viszontagságok és elnyomások után végre – Európát is otthonának érzi, és továbbra is annak akarja érezni. Ez a másik Magyarország sem akar megalkudni, ha a magyar nemzet érdekeiről van szó, de hidakat és közösséget akar építeni az Unióban, nem pedig falakat és ellenségeket. (…) Orbán Viktor erőszakos maffiaállama ismét az európai történelem sötét oldalára löki Magyarországot” – fogalmaz Ujhelyi.