Vlagyimir Putyin;Joe Biden;elfogatóparancs;Nemzetközi Büntetőbíróság;háborús bűnök;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;

Joe Biden szerint jogos és indokolt volt kiadni az elfogatóparancsot a háborús bűnöket elkövető Vlagyimir Putyin ellen

Az amerikai elnök kijelentése azért különösen figyelemre méltó, mert az Egyesült Államok nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróságot.

Vlagyimir Putyin orosz elnök egyértelműen háborús bűnöket követett el, és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) azon döntése, hogy elfogatóparancsot ad ki az orosz vezető ellen, „nagyon erős pont” – idézte a Guardian Joe Biden  reagálását a pénteki döntésre. Az amerikai elnök jogosnak, indokoltnak nevezte a lépést.

Joe Biden kiemelte, hogy hazája nem is meri el a hágai székhelyű bírói testületet. Ennek háttere, hogy az Egyesült Államok az ICC munkájában sem vesz rész, mert a Pentagon korábban ellenállt az intézménnyel való bármilyen együttműködésnek, mert attól tartott, hogy a bíróság esetleg az amerikai katonákat üldözi majd. Egyébként ez az első alkalom, hogy a bíróság elfogatóparancsot adott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja egyike ellen.

Amint arról beszámoltunk, az ICC vizsgálóbírói szerint az orosz elnök háborús bűnökért felelős, beleértve, hogy gyerekek ezreit hurcolták el Ukrajnából Oroszországba a megszállás kezdete óta. Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Maria Lvova-Belova orosz gyermekjogi ombudsman ellen is. A háborús bűncselekményeket 2022. február 24. a Vlagyimir Putyin parancsára elindított háború kitörése óta követték el Ukrajnában. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Facebook-oldalán üdvözölte a bírósági döntést, amelyet történelmi felelősségre vonásnak nevezett  „hivatalosan is háborús bűncselekményben”. Zelenszkij Oroszországot „terroristaállamnak” nevezte, miközben megjegyezte, hogy a napokban hazája katonai vezetőivel Ukrajna oroszok által folyamatosan támadott keleti országrésze védelmének megerősítéséről tárgyalt.

A Riporterek Határok Nélkül Aljakszandr Lukasenka bosszújának tartja a lépést. Egy friss ENSZ-jelentés szerint Belaruszban súlyosan megsértik az emberi jogokat.