;

Ukrajna;tömeggyilkosság;háborús bűntett;Mariupol;orosz megszállás;

Orosz katona a lebombázott színház épületében.

- Amnesty International: háborús bűncselekmény volt a mariupoli színház bombázása

Hiába írták fel, hogy gyerekek vannak az épületben, a megszálló orosz hadsereg ennek ellenére mindenkit meggyilkolt. 

Egyértelmű háborús bűncselekmény volt az ukrajnai Mariupol város színházát ért orosz légicsapás - számol be az Amnesty International jelentéséről a BBC.

Az emberi jogi csoport jelentésében azt írta, az orosz erők „vélhetően szándékosan vették célba az épületet”, tudván, hogy ott fegyvertelen civilek tartózódnak.

A képek tanúsága szerint az épület elé oroszul a „gyerekek” szót írták fel jól látható módon, nagy betűkkel. Az Amnesty International úgy véli, a színház nem volt legitim katonai célpont. 

Azt valószínűsítik, két féltonnás bombát használhattak a mészárláshoz, melyek közel csapódtak be, s egyszerre robbantak fel. Az AI azt állítja, nem találtak meggyőző bizonyítékot arra nézve, hogy esetleg másképp történhettek volna az események - beleértve az orosz védelmi minisztérium azon közlését is, mely szerint az épületből egy úgynevezett „hamis zászlós” műveletet hajtottak végre. 

„Arra következtetünk, hogy a légicsapás egyértelműen háborús bűncselekmény volt, melyet az orosz erők követtek el”

- jelentette ki az Amnesty International főtitkára.

Holttest a romok közt.

Agnès Callamard hangsúlyozta, rengetegen megsérültek, vagy éppen veszítették életüket ebben a kegyetlen támadásban, halálukat pedig az okozta, hogy az orosz erők szándékosan ukrán civileket vettek célba. 

A színház egyfajta információs központként működött, ahol a várost körülzáró orosz katonai egységek miatt menekülni kényszerülő lakosok kerestek menedéket, illetve segítséget, hogyan hagyhatják el Mariupolt.

Az Amnesty International szerint több száz civil tartózkodott a színházban és annak közelében, amikor a támadás március 16-án, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor bekövetkezett, bár pontos időpontot nem sikerült kideríteni Mivel a megszállók azóta elvitték az épületben maradt holttesteket, így ez alighanem már soha nem is lesz lehetséges. 

A szemtanúk és túlélők 300-400 és ezer közé tették ezt a számot, akiknek többsége gyerek, nő vagy idős ember volt. A szervezet becslése szerint legalább egy tucat ember halt meg, azonban sok áldozatról nem érkezett jelentés. Megállapították, hogy az elhunytak száma jóval kevesebb lehet, mint azt korábban feltételezték.

A 2015. november 13-i iszlamista merényletsorozat 132 halálos áldozatot követelt.