A minszki bíróság pénteken 12 évre ítélte a tut.by független hírportál főszerkesztőjét és főigazgatóját, a 45 éves Marina Zolotovát és az 54 éves Ljudmila Csekint – írja a The Guardian. A szerkesztőséget még 2020-ban záratta be a hatalom, mert kétségbe vonták, hogy a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka újabb elnökké választását, miközben a választási csalások miatt tüntetéseket az oroszbarát hatalom leverte. A tut.by több korábbi munkatársa azt követően elmenekült az országból, és Zerkalo, magyarul Tükör néven újraindították a portált, és most kiálltak a lapvezetők mellett.
Az újságírókat több vádponttal, egyebek mellett adócsalás miatt állították bíróság elé, azonban Belaruszban a tüntetések óta az ilyen vádakat rendszeresen használják ürügyként a kormánykritikusok elhallgattatására. Szvjatlana Cihanouszkaja, a Litvániába menekült, száműzött ellenzéki vezető – akit távollétében nemrég 15 év börtönbüntetésre ítéltek „hazaárulás és a hatalom megszerzésére irányuló összeesküvés” miatt – az újságírók elítélését a rezsim újabb kísérletének tartja „az őszinte újságírás” eltiprására. A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet a bebörtönzött nők szabadon bocsátását kérte. A szerintük és a Belarusz Újságírószövetség szerint is törvénytelen ítélet Lukasenka bosszúja azok ellen, akik tájékoztatják a lakosságot.
Az elnök bosszújának teóriáját támasztja alá, hogy két másik kormánykritikust is elítéltek pénteken: Valeria Kostyugova politikai elemző és egy weboldal szerkesztője és Tatyana Kuzina, aki egy közigazgatási iskolát alapított, tíz-tíz év börtönbüntetést kapott. Mindkettejüket gyűlöletkeltéssel, a nemzetbiztonság aláásásával és a kormány megbuktatására irányuló cselekmények támogatásával vádolták. Ugyancsak nagy visszhangot váltott ki, hogy március elején szintén tíz év börtönbüntetésre ítélték Alesz Bjaljacki Nobel-békedíjas és emberi jogi aktivistát és több társát tüntetések finanszírozása és más bűncselekmények miatt.
15 év börtönre ítélték Szvjatlana Cihanouszkaját távollétébenA kormánykritikus újságírók és civilek ellen hozott ítéletekkel szinte egy időben hozták nyilvánosságra Az ENSZ emberi jogi főbiztosának a jelentését a 2020 augusztusi vitatott elnökválasztás körül történtekről és az azóta eltelt időszakról. – Elég okunk van azt hinni, hogy Belaruszban rendszeresen és szisztematikusan súlyosan megsértik az emberi jogokat. Egyes jogsértések emberiség elleni bűncselekménynek is felfoghatók. A jogsértések közé tartozik a biztonsági szolgálatok „széles körben elterjedt szükségtelen és aránytalan erőszak alkalmazása” – áll a jelentésben.
Tíz év börtönre ítélte a Lukasenka-rezsim a 2022-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett ellenzéki belarusz aktivistát Az Európai Parlament elítéli Szijjártó Pétert a minszki útja miatt