;

börtönbüntetés;15 év;ellenzéki politikus;Aljakszandr Lukasenka;Belarusz;Szvjatlana Cihanouszkaja;

- 15 év börtönre ítélték Szvjatlana Cihanouszkaját távollétében

A belarusz ellenzéki vezető a Twitteren közölte, nem adja fel küzdelmét, hogy hazájában ártatlanul bebörtönzött ezreket szabadon engedjék.

Tizenöt év börtönbüntetésre ítélte hétfőn a litvániai száműzetésben élő Szvjatlana Cihanouszkaja belarusz ellenzéki vezetőt távollétében egy minszki bíróság „hazaárulás és a hatalom megszerzésére irányuló összeesküvés” miatt – írja a Reuters. A 40 éves politikus, egykori angoltanár egyik fő bűne az lehetett, hogy 2020-ban Aljakszandr Lukasenka hivatalban lévő vezető ellen indult az elnökválasztáson.

Miután az ellenzék kétségbe vonta, hogy a három évvel ezelőtti voksolást Lukasenka nyerte, és a hatalom által később levert tüntetéshullám kezdődött Minszkben, Cihanouszkaja Litvániába menekült. Férjét közrend megsértése vádjával 18 évre be is börtönözték. A hatóságok idén januárban távollétében állították bíróság elé, azt állítva, hogy ő és társai „alkotmányellenes módon próbálják meg átvenni a hatalmat”.

A Belta belarusz állami hírügynökség szerint ugyancsak ugyanez a bíróság 18 év börtönbüntetést szabott ki Pavel Latuskára, a fehérorosz ellenzéki tanács prominens tagjára, és 12 év börtönbüntetésre ítélt három másik aktivistát, akik szerintük szintén részt vette az „összeesküvésben”.

15 év börtön. A rezsim így „jutalmazta” a fehéroroszországi demokratikus változásokért végzett munkámat. De ma már nem saját magamra, hanem  ártatlanok ezreire gondolok, akiket őrizetbe vettek és valódi börtönbüntetésre ítéltek. Nem hagyom abba, amíg mindegyiket el nem engedik

– írta a Twitteren Cihanuszkaja.

Jogi aktivisták becslése szerint csaknem 1500 ember van börtönben Belaruszban politikai indíttatású vádak miatt. Amint arról a Népszava is beszámolt, a Lukasenka-rezsim múlt pénteken tíz év börtönre ítélte  a 2022-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett ellenzéki belarusz aktivistát, Alesz Bjaljackit és több társát „tüntetések finanszírozása és más bűncselekmények miatt”. A politikus egy vádpontban sem ismerte be a bűnösségét.

Az orosz főügyészség szerint a korrupcióellenes szervezet „veszélyt jelent az ország alkotmányos rendjének alapjaira”.