;

euró;Egyesült Államok;Joe Biden;forint árfolyam;bankcsőd;

- Zuhanórepülésben a forint

A hétfő délutáni pánikhangulatban 393 forintba is került egy euró.

A múlt hétvégi, majd hétfői legfrissebb amerikai bankpiaci fejlemények általános pánikhangulatot okoztak a világ tőzsdéin és a devizapiacokon, és ezek hatására hétfő délelőtt rohamos gyengülésnek indult a forint árfolyama – írja a Telex. Délelőtt az euró ára egy időre átlépte a 388 forintot is: két-három óra alatt 6 forintot drágult az euró, és a forint nagyjából 1,5 százalékkal lett gyengébb lett, mint az előző záráskor. Rövid idő múlva ugyan 387 forint közelébe tért vissza az árfolyam, majd 14 óra előtt nem sokkal a 393 forintot át átlépte az euró ára.

A tőzsdén, akárcsak az európai értékpapírpiacokon, a bankrészvények mélyrepülés okoz gondot. Az OTP árfolyama előbb 10 000, majd 9900 forint alá is beesett, majd Később ez tovább zuhant, és délután kettőkor már 5,37 százalékos esésnél járt. A pánikhangulatot az amerikai bankpiaci fejlemények okozták. Miután a múlt hétvégén bedőlt a tizenhatodik legnagyobb amerikai pénzintézet, a Silicon Valley Bank – amely a Szilícium-völgy vállalkozásainak nagy részével kapcsolatban állt –, és az amerikai állam kénytelen volt mentőövet nyújtani a csőd után. Az amerikai szabályozó hatóságok ugyanis vasárnap bezárták a New York-i székhelyű Signature Bankot, a kriptoipar egyik nagy hitelezőjét, hogy megakadályozzák a bankválság terjedését.

Közben a Portfólió szerint a válság jeleként „olyan heves esést látunk az amerikai és európai kötvényhozamokban, amelyekre a koronavírus okozta válság óta nem volt példa, miközben a részvénypiacok is esnek, a dollár gyengül. Ugyanakkor a történtek nyomán Joe Biden amerikai elnök hétfőn beszédet mondott a két bank összeomlás amiatt. A CNN tudósítása szerint az elnök arról biztosította az amerikaiakat, hogy „a bankrendszer biztonságos”. Azt ígérte, hogy „az ügyfelek betétei védve lesznek, és hétfőtől mindenki hozzáférhet a pénzéhez. Biden szerint  az adófizetőket nem éri veszteség, mert a fedezetet „a bankok által a betétbiztosítási alapba befizetett díjak” jelentik.

– A bankok befektetői nem lesznek védettek. Ők tudatosan kockázatot vállaltak, és amikor a kockázat nem térül meg, a befektetők elveszítik a pénzüket. Így működik a kapitalizmus – tette hozzá az Egyesült Államok elnöke, aki szerint lesz felelősségre vonás, mert, mint mondta, „az én kormányomban senki sem áll a törvények felett”.

Nem értik, miért baj az, ha egy olyan gyárnak külföldi a tulajdonosa, ahol hazai alapanyagból, magyar munkaerővel dolgoznak.