Országgyűlés;törvényjavaslat;Magyar Orvosi Kamara;

- Kivételes eljárást kértek, még ma dönthet a fideszes parlamenti kétharmad a Magyar Orvosi Kamara szétveréséről

A kivételes eljárást mindenféle bizonyíték azzal indokolták, hogy a testület veszélybe sodorja az emberek egészségügyi ellátásához való jogát.

A Belügyminisztérium hétfői jelzésének megfelelően kivételes eljárásban dönthet az Országgyűlés arról a Magyar Orvosi Kamara szétverését célzó két törvényjavaslatról, amelynek az értelmében megszüntetnék a kötelezői kamarai tagságot, az etikai eljárásokat  pedig az Egészségügyi Tudományos Tanács folytathatja le. 

A két törvényjavaslat része annak a példa nélküli támadásnak, amelyet az Orbán-kormány indított, amiért a MOK felemelte a szavát az új ügyeleti rendszer bevezetése ellen. A kivételes eljárást mindenféle bizonyíték nélkül azzal indokolták, hogy a testület veszélybe sodorja az emberek egészségügyi ellátásához való jogát azzal, hogy „a hatalmával visszaélve” nyomást gyakorol az orvosokra, „fenyegeti” őket.

Azt, hogy fenyegetésről lenne szó, a MOK határozottan cáfolta, elnöksége egyetlen esetben élt az panasszal a területi etikai bizottságnál, amikor egy kollegális vezető háziorvos presszionálta, megfélemlítette a kollégáit, nyomást gyakorolt és visszaélt hivatali helyzetével, hogy írják alá a OMSZ-szel kötendő új ügyeleti szerződést.

A kivételes eljárásban történő tárgyalásról az Országgyűlés vita nélkül határoz. Ilyen volt a hírhedt CEU-törvény is, amelyet Balog Zoltán akkori EMMI-tárcavezető nyújtott be és Semjén Zsolt kérte a kivételes eljárást.

A szakmai kamarák történetében rendkívül ritka, hogy egyetlen szervezetre, szakmára korlátozva törlik el a kötelező kamarai tagságot. A II. világháború előtti egy adott vallási felekezetet érintő hivatalviselési korlátozások, a zsidótörvények is több szakmára vonatkoztak.