Az Orbán-kormány a hétvégén még csak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) hiteltelenítésével próbálkozott, hétfőn viszont már a teljes ellehetetlenítésére tett lépéseket. Pintér Sándor belügyminiszter benyújtott egy törvényjavaslatot, amely egyszerre igyekszik elvonni a kamara legfontosabb jogait és megtizedelni tagságát. Azután lépte ezt a kormányzat, hogy az egészségügyi reformintézkedések ellen tiltakozó MOK – küldöttgyűlési döntés után, a tagság támogatása mellett – erős nyomásgyakorlásba kezdett: háziorvos tagjait arra kérte, hogy egyelőre ne vállaljanak feladatot az új ügyeleti rendszerben. Mára pedig kiderült: sokan tettek így.
A válaszcsapásként benyújtott törvénytervezettel megszüntetnék a kötelező orvoskamarai tagságot. A törvényjavaslat szerint 30 napon belül valamennyi orvosnak nyilatkoznia kell arról, hogy fenn kívánja-e tartani tagságát. Aki ezt nem teszi meg, annak tagsága automatikusan megszűnik. Jelentős változtatás lenne az is: a folyamatban lévő etikai eljárásokat áthelyeznék a Belügyminisztériumhoz tartozó Egészségügyi Tudományos Tanácshoz, amely eddig az orvosi kutatások engedélyezésével, azok etikai felügyeletével foglalkozott.
„Ez most nem orvosi bérharc, hanem arról van szó, hogy nem akarunk egy leépített állami egészségügyet”Lesújtanak a Magyar Orvosi Kamarára, megdöbbentő törvényjavaslattal állt elő a BelügyminisztériumA drasztikus lépéseket a tervezetben a jogalkotó azzal magyarázta, az emberek egészségügyi ellátásához való joga alkotmányos alapjog, amit veszélybe sodor a MOK azzal, hogy hatalmával visszaélve nyomást gyakorol az orvosokra, fenyegeti őket. Ezzel arra utaltak: a kormányzat – bármiféle bizonyíték nélkül – azzal vádolta meg az kamarát, hogy etikai eljárással fenyegeti az új háziorvosi ügyeleti rendszerben feladatot vállaló tagjait. Ezt azonban határozottan cáfolta a MOK.
Az orvosi kamara elnöke, Kincses Gyula a hétfői rendkívüli sajtótájékoztatón emlékeztetett: egyetlen esetben élt az elnökség panasszal a területi etikai bizottságnál, amikor egy kollegális vezető háziorvos presszionálta, megfélemlítette a kollégáit, nyomást gyakorolt és visszaélt hivatali helyzetével, hogy írják alá a mentőszolgálattal az ügyeleti szerződést. Kincses Gyula szerint a kormány eddig is kereste a megfelelő eszközt az orvosellenes harcában, most pedig találtak ürügyet.
– Valótlan, hamis indokokkal indított durva támadást a kormány a Magyar Orvosi Kamara ellen
– fogalmazott Kincses Gyula.
A MOK titkára, Svéd Tamás hozzátette, aki élt az 50-es években, ismeri a koncepciós pereket. Szerinte a mostani eset is erre hasonlít: a hétvégén Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a MOK-ot bírálva a kormányinfón elmondta a vádat, hétfőre a Belügyminisztériumban megszületett az ítélet, amit kedden már ki is hirdetnek, eljárás, a tények feltárása és védekezési lehetőség nélkül.
Álmos Péter MOK-alelnök arról beszélt: – A kamarát nem érte váratlanul ez a támadás. Amikor az orvostársadalom arról döntött, hogy nyomásgyakorlásba kezd, már tudtuk, várható válaszlépés. Már a tiltakozásról döntő küldöttgyűlésen megfogalmaztuk, hogy a potenciális veszélyek között ott lebeg, hogy ezt a kamarát, ahogy a kommunisták is tették korában, megpróbálhatják ellehetetleníteni, akár a kötelező tagság felszámolásával. Ennyi történt.
MOK: Gulyás Gergely hamis információt kapott, az Orbán-kormány koncepciós eljárásban támadta meg az orvosokatKincses Gyula szerint a nyomásgyakorlás, amit elindítottak, eredményes. Sőt saját belső felmérésük szerint az általuk megkérdezett egészségügyi dolgozók 90 százaléka egyetért a kamara céljaival, 80 százalékuk a nyomásgyakorlás eszközével is.
Hitelrontásért beperelheti a Magyar Orvosi Kamara Pintér Sándor BelügyminisztériumátEzzel együtt arra biztatnak minden kollégát, jelezzék, hogy továbbra is a MOK tagjai akarnak maradni, csak így garantálható ugyanis, hogy a következő években is legyen érdekképviseletük, és „ne darálják be” őket – mondta. Kérdésre válaszolva Kincses Gyula közölte: minden létező fórumon küzdeni fognak az igazukért, ideértve annak a lehetőségét is, hogy hitelrontás miatt pert indítanak a BM ellen.
Cáfolta a MOK Gulyás Gergely állítását, miszerint etikai eljárással fenyegetnék az ügyeleti szerződést aláíró orvosokatEgyúttal azt kérik az orvosoktól, hogy ne bajlódjanak a borítékolással, hiszen az már elvesztette értelmét, hanem azonnal mondják fel az önként vállalt túlmunkaszerződéseket; a háziorvosok utasítsák el az új ügyeleti szerződések aláírását. Valamint tiltakozzanak írásban a belügyminiszternél az orvosi kamarát ért támadás miatt.
Vannak gyógyszerészek, akik szintén nem akarnak kötelező kamarát
Harmatha Levente arról tájékoztatta a Népszavát, hogy a gyógyszerészek egy jelentős csoportja kezdeményezi a kötelező tagság alól történő felmentését, mert annak működése szerintük veszélyezteti a lakosság gyógyszerhez való hozzájutását. A nem vényköteles termékek házhoz szállítását tiltó kamarai kezdeményezésű törvénymódosítás nyomán kistérségek maradtak gyógyszerellátás nélkül.