„A biztonságos egészségügyi ellátáshoz való jog alkotmányos alapjog. A Magyar Orvosi Kamara ennek az alapjognak az érvényre jutását veszélyezteti akkor, amikor hatalmával visszaélve nyomást gyakorol az orvosokra, hogy ne írják alá az ügyeleti szerződéseket” – jelentette be hétfő délelőtti közleményében a Belügyminisztérium, hogy sürgős tárgyalást kérve az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvényt.
A közlemény tanúsága szerint Pintér Sándor mostanában az egészségügyért is felelős tárcája teljességgel meg akarja szüntetni a Magyar Orvosi Kamara befolyását az egészségügyben, a törvényjavaslatatal ugyanis megszüntetnék a tagsági kötelezettséget, a folyamatban lévő etikai eljárásokat pedig az Egészségügyi Tudományos Tanács hatáskörébe utalnák.
A Belügyíminisztérium az után a támadás után állt elő a törvényjavaslattal, hogy Gulyás Gergely a szombati Kormányinfó sajtótájékoztatóján keményen nekiment a MOK-nak az új ügyeleti rendszerrel szembeni kifogásai miatt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az „elvtelen, tűrhetetlen és elfogadhatatlan” jelzővel aposztrofálta, hogy a MOK állítólag etikai eljárással fenyegeti azokat az orvosokat, akik aláírják a szerződést a belépésről az új ügyeleti rendszerbe.
Gulyás Gergely keményen nekiment a Magyar Orvosi Kamarának, egy tankerületi vezetőt kirúgtak – Kormányinfó percről percreEzt megismételve a Belügyminisztérium azt írja, a MOK egyetlen, kötelezettségét teljesíteni szándékozó orvost sem fenyegethet kizárással, mert ezzel ellehetetleníti az orvos munkáját, veszélyezteti megélhetését, a tagsági kötelezettség eltörlésével és az etikai eljárások megvonásával pedig a hatalommal való visszaélés lehetőségétől fosztják meg a testületet.
„Ez most nem orvosi bérharc, hanem arról van szó, hogy nem akarunk egy leépített állami egészségügyet”Ránehezedik a NER a háziorvosokra, azoknak is küldtek ügyeleti beosztást, akik ezt nem vállaltákA MOK a vádakra azzal válaszolt, hogy Kormányinfón elhangzottakkal ellentétben egyetlen háziorvos ellen sem indított és nem indít etikai eljárást azért, mert aláírja az ügyeleti szerződést. Elnöksége csak azzal a megyei kollegiális vezető háziorvossal szemben élt etikai panasszal, aki fenyegetéssel, súlyos értékítélettel, félrevezető információkkal igyekezett rávenni háziorvos kollégákat a szerződések aláírására.