egészségügy;Magyarország;háziorvosok;ügyelet;

- Kórházi orvosokat kérnek háziorvosi ügyeletre, próbálják megtörni a háziorvosok ellenállását

Győr-Moson-Sopronban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a háziorvosok helyett a megyei kórházzal kötött szerződést az alapellátási ügyeleti feladatok ellátására. Az ügyeleti pont Győrben és Mosonmagyaróváron is a kórházban működik majd március elsejétől. Arra kérik az orvosokat, jelentkezzenek. 

Nemcsak rezidensekkel próbálják helyettesíteni Győr-Moson-Sopronban azokat a háziorvosokat, akik az országos kamarai tiltakozás részeként nem hajlandók aláírni az új ügyeleti szerződéseket: lapunk úgy tudja, kórházi orvosokat toboroznak helyükre a pluszpénz és a szabadnap ígéretével. Ez derül ki abból a levélből, amit a Győr-Moson-Sopron megyei kórház főigazgatója és orvosigazgatója írt kollégáiknak.

A levélben azt közlik, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a háziorvosok helyett a megyei kórházzal kötött az alapellátási ügyeleti feladatok ellátására szerződést. Az ügyeleti pont Győrben és Mosonmagyaróváron is a kórházban működik majd március elsejétől. Arra kérik az orvosokat, hogy jelentkezzenek a feladatra. Az eredetileg 7-11 ezer forintos óradíjat is több ezer forinttal emelték, Győrben 10-12 ezer forintra, Mosonmagyaróváron pedig 12-15 ezer forintra. Az ünnepnapokra járó magasabb díj mellé még „8 óra fizetett szabadnapot” is biztosítanak.

Nem ez az egyetlen módszer arra, hogy próbálják megtörni a háziorvosok ellenállását. Arról csütörtökön a MedicalOnline szakmai portál számolt be, hogy miután egyetlen háziorvos sem írta alá az ügyeleti szerződést, a Győr-Moson-Sopronban megyei kórház rezidensekkel és szakorvosjelöltekkel végeztetné el – „egyelőre csak márciusban” – a feladatot. Lapunk úgy tudja, a kórház szerint a rezidensek önként jelentkezhetnek a munkára, az érintettek viszont azt állítják, a személyes beszélgetéseken egyértelművé tették a számukra, hogy kötelező a feladatot elvállalniuk.

Érdeklődtünk a megyei kórház orvosigazgatójánál: Miután a rezidensek nem végezhetnek önálló orvosi munkát, ki látja majd el az ügyeletük alatt a szakmai felügyeletüket? Önkéntes alapon vagy kirendelés útján kell ügyelniük? Választ nem kaptunk. Az OMSZ-tól arra kértünk választ: Hányan írtak alá a háziorvosok közül Győr-Moson-Sopronban? Valóban szerződtek-e rezidensek az ügyeletekre? Azt írták: „Mintegy 40 orvossal folyik a szerződéskötés adminisztrációja. Amíg nem csatlakozik elég háziorvos, a helyükre jogszerűen más orvosokat, illetve orvosi felügyelet mellett tevékenykedő mentőtiszteket is alkalmaznak a betegek érdekében.”

Közben Szíjjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Szervezetének elnöke is írt levelet a szakorvosjelölteknek. Ebben arra kérte a fiatal kollégáit,

ne írjanak alá, ne ügyeljenek a háziorvosok helyett, mert gyakorlatilag „sztrájktörővé válnak”, azok ugyanis, akik ily módon vállalnak plusz munkát, eladják a jövőjüket egy tál lencséért. 

Ehelyett álljanak ki magukért, a betegekért, a kollégáikért. Arról is írt, hogy az alapellátási ügyeleti szerződések alá nem írása a kamarai nyomásgyakorlás része. A kialakult helyzetre pedig az egyetlen megoldás, ha a kormányzat azonnal tárgyalásokat kezd az orvosi kamara február elején meghirdetett követeléseiről.

Lapunknak Szíjjártó László azt mondta, nincs naprakész adatuk, hogy hányan írnak alá vagy hányan nem, de

az, hogy az OMSZ a háziorvosok helyett a megyei kórházzal kényszerült szerződni, azt jelzi, hogy sokkal kevesebben, mint amennyi orvosra szükség lenne. 

A Népszava úgy tudja, hasonló a helyzet Szabolcs-Szatmár-Beregben is, ahol szintén március elsején indulna az OMSZ szervezésében az új ügyeleti rendszer. Ott is kitartanak a tiltakozás mellett, a háziorvosok jelentős része nem ír alá.

Szíjjártó László lapunknak elmondta: – Azt szeretnénk, ha minél több kolléga és a betegek számára is világos lenne: nem arról van szó, hogy a háziorvosok sokan nem akarnak ügyelni, és emiatt helyettünk kellene dolgozni. Mi csupán azt szeretnék elérni, hogy a kormány kezdjen el tárgyalni az orvosi kamarával a követelésekről. Három hete várjuk a kormányzat reagálását. Eddig mindhiába. Ugyan azóta Pintér Sándor találkozott a kamara vezetőivel, de ott csak annyi történt, hogy a belügyminiszter adatokat kért, például arról, hogy miként érinti a háziorvosokat a rezsiválság.

A vízigényről szóló rész sem a tényleges vízigényt, sem a vízbiztosítás módját nem tartalmazza.