;;

Magyarország;vagyon;szankció;lefoglalás;Sberbank;

A jelenleg végelszámolás alatt lévő Sberbank Magyarország Zrt. az orosz cég osztrák leányához tartozott

- Végre elárulták, orosz bank vagyonát foglalta le a szankciók miatt Magyarországon az Orbán-kormány

Kérdésünkre Gulyás Gergely csak a nevet dobta be, az egyelőre nem világos, hogy a Sberbank orosz anyacége milyen vagyont őrizgetett itt.

„Remélem nem árulok el üzleti titkot” – kezdte válaszát a Népszava kérdésére Gulyás Gergely. A miniszterelnökséget vezető minisztertől a kormányinfón azt kérdeztük, pontosan milyen orosz vagyonelemeket foglalt le Magyarország 870 millió euró értékben az Ukrajna ellen indított háború miatt, ez kinek vagy kiknek a vagyona volt, illetve milyen jellegű, pénz, cég- vagy ingatlanvagyon. Gulyás Gergely azt mondta lapunknak, hogy „ennek a nagy része Sberbank-vagyon”, további részleteket azonban nem árult el.

Elsőként a Népszava írta meg 2022 decemberében, hogy az Orbán-kormány értesítette az Európai Bizottságot, november végéig 870 millió eurónyi, azaz közel 350 milliárd forintnyi orosz vagyont zároltak Magyarországon. Korábban Budapestről csupán 3 ezer euró – akkori árfolyamon mintegy 1,2 millió forint – lefoglalását jelentették. Lapunknak névtelenséget kérő szakértők azt mondták, valóban a 2022 júliusában szankciós listára tett Sberbank eszközeit fagyaszthatták be az EU-s döntésnek megfelelően.

A többségében állami tulajdonú orosz bank itteni leányvállalata már az uniós szankciós döntés előtt bedőlt. „Ha a magyar állam le is foglalt vagyontárgyakat, amelyek a Sberbank tulajdonában voltak, azok a foglalások függetlenek a magyar bank csődbe ment leányának vagyonától” – mondta az ügyletet közelről ismerő szakember a Népszavának. Ezért a Gulyás Gergely által említett foglalások

olyan vagyontárgyakat vagy pénzügyi eszközöket érinthettek, amelyek közvetlenül az orosz anyacég tulajdonában lehettek.

A jelenleg végelszámolás alatt lévő Sberbank Magyarország Zrt. az orosz cég osztrák leányvállalatához tartozott. Azután, hogy tavaly februárban Oroszország megtámadta Ukrajnát, a Sberbank közép-európai érdekeltségei sorra csődöt jelentettek. Ez történt a Sberbank Magyarországgal is.

A magyar leányvállalat csődjéhez az vezetett, hogy korábban 100 milliárd forint értékű betétet helyezett el a tulajdonosánál, az osztrák Sberbank Europe AG-nál, az orosz bank regionális központjánál. Az osztrák anyacég március 1-én bedőlt, a Magyar Nemzeti Bank pedig pár nap várakozás után – amikor megkísérelték a Sberbank Magyarország értékesítését – március 2-án bejelentette, hogy megindította a pénzintézet felszámolását és a betétesek kártalanítását.

Forrásaink úgy tudják, a magyar felszámoló megkapta az osztrák bankba elhelyezett betétet, ebből rendelkezésre álló forrásokból és az Országos Betétbiztosítási Alapból (OBA) minden károsultat kifizette.

Az EU júliusi döntése nyomán a Sberbank vagyonelemeit az 27 tagországban be kellett fagyasztani.

Az egyelőre nem ismert, hogy milyen magyarországi vagyonelemek – pénz, ingatlan- vagy cégvagyona – voltak az orosz pénzügyminisztérium közvetlen, 51 százalékos tulajdonában lévő banknak.

A Sberbank aktív volt a régióban, Horvátországban például megszerezte a mezőgazdasági nagyvállalat, a Fortanova csoport 40 százalékát. Ezt tavaly áprilisban, a szankciós hullám miatt értékesítették. A NER gazdasági holdudvarába sorolt Indotek Group is érdeklődött, de nem szerezte meg az üzletrészt.

A társadalmi egyeztetés során érdemi észrevétel nem érkezett – állapította meg Pintér Sándor tárcája, csakhogy ez nem igaz.