Magyarország;felszámolás;csőd;Sberbank;OBA;betétbiztosító;

- Senkinek nem kellett, befejezi működését a magyar Sberbank, indul a kártalanítás

Elengedte közép-európai bankjait az orosz anyabank, így a magyar leányvállalat is csődbe megy, mert nem kellett senkinek.

Ma mégsem nyitnak ki a Sberbank Magyarország Zrt. fiókjai, miután az orosz Sberbank nem akarta megmenteni a közép-európai érdekeltségeit. A magyar bank felszámolását kedd éjszaka rendelte el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) miután látható volt, hogy a kis magyar bankot egyetlen más hazai pénzintézet sem akarja átvenni – mondta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti alelnöke sajtótájékoztatóján.

Amint a Pénzügyminisztérium is aláírja a bank felszámolásáról szóló határozatot - amelyre órákon belül sor kerülhet - , 10 napon belül kifizeti az ügyfelek betéteit az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euróig, azaz mintegy 37 millió forintig. A kifizetés automatikus, csak azt kell közölni az OBA-val egy erre létrehozott bejelentő felületen, hogy melyik másik bankszámlára kérik azt a betétesek. A kis összegű kifizetések postai kézbesítéssel is történhetnek – mondta Kandrács Csaba. A 37 millió forint feletti betét-részekre már nem nem terjed ki az OBA-garancia, így azt a végelszámolás során kaphatják meg tulajdonosaik, ha marad rá fedezet.

A Sberbank Magyarország csődje egyedi eset, a magyar bankrendszer stabilan működik

– hangsúlyozta Kandrács Csaba. A bank piaci részesedése egy százalék volt, vagyis egy kisbankról beszélünk, ezért nincs pénzügyi stabilitási kockázat. A Sberbank az egyetlen orosz tulajdonú pénzintézett volt a magyar bankrendszerben, a szankciókkal sújtott egyéb orosz bankok nem aktívak Magyarországon – tette hozzá Kandrács.

A Sberbank Magyarország Zrt.-ről nagyon speciális helyzetbe mondták ki a végítéletet.  Az európai szanálási hatóság kedd este végelszámolást indított a magyar Sberbank anyavállalatánál, az osztrák Sberbank Europe AG-nál. Az osztrák cég tulajdonolta a magyar Sberbankot, az osztrák bank mögött pedig az orosz Sberbank Russia áll. A nemzetközi szankciók érintették a Sberbenk orosz és európai cégeit is.

Az orosz tulajdonban lévő osztrák bank piaci lehetőségei beszűkültek a nemzetközi szankciók hatásra, ezért a nemzetközi bankok nem működtek együtt a Sberbank érdekeltségeivel, így az ok nem juthattak forráshoz a normál működéshez. A bizalmi válság miatt a cseh Sberbankot már pénteken megrohanták az ügyfelek, és ott már a múlt pénteken be is kellett zárni a bankot.

Ennek hatására ült össze az európai szanálási hatóság hétvégén, illetve azért is, mert az orosz cég jelezte, pénzügyi válsághelyzet állt be. Ezért rendelt el vasárnap éjszaka a MNB is kétnapos bankszünnapot a Sberbank Magyarország Zrt.-nél., ahogy tettek más európia hatóságok is. Közben kiderült, hogy az osztrák bankot felszámolják, ami különösen érintette a magyar bakot, ugyanis jelentős betétje volt az osztrák anyabanknál, amit így már nem tudott megszerezni.

A osztrák betét elvesztése miatt a magyar leány  fizetőképessége is megingott, ezért MNB sem tudott mit tenni, minthogy elrendelte a magyar leányvállalalat felszámolását. Ezt megelőzően egy utolsó próbálkozást tett az MNB: megpróbálkoztak azzal, hogy a Sberbank Magyarországot egy másik magyar bank vegye át, de erre nem akadt jelentkező. 

Megmenekült a szlovén és a szerb Sberbenk Az Egységes Szanálási Testület (SRB)  szerdán jóváhagyta a horvátországi Sberbank dd és a szlovéniai Sberbank banca dd (mindkét leányvállalata a Sberbank Europe AG-nak) szanálási programjait  - közölte az Európai Bizottság. E bankok szanálását két helyi bankon keresztül a Hrvatska Poštanska Banka dd, illetve a Nova Ljubljanska Bank dd bonyolítják le – vagyis a bankok új tulajdonoshoz kerülnek. Az SRB döntése  szerint így a szerb és a szlovén bank március 2-án, szerdán a megszokott módon nyit, és továbbra is zavartalanul szolgálják ki ügyfeleit. Ez biztosítja a pénzügyi stabilitás megőrzését Horvátországban és Szlovéniában, valamint a betétesek védelmét. A cseh Sberbank magyar bankhoz hasonlóan felszámolás alá kerül, csakúgy mint az egész közép-európai működésért felelős osztrák Sberbank Europe AG. 

Nem szankcionálják a KGST-bankot 

Újabb pénzügyi szankciókat léptetett érvénybe szerdán az Európai Unió Oroszországgal szemben. Március 12.-től hét orosz pénzintézetet lekapcsolnak a SWIFT bankközi üzenetszolgáltató rendszerről. Egyikük, a VTB, amely Oroszország második legnagyobb bankja, és amelyet az Egyesült Államok már korábban szankciókkal sújtott. A SWIFT-ről való leválasztás nem akadályozza meg a bankokat abban, hogy határokon átnyúló tranzakciókat bonyolítsanak le, de a művelet jóval költségesebbé és lassabbá válik. A budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) nincs az EU és a többi fejlett ország által szankcionált orosz pénzintézetek listáján. Bár az Európai Parlament keddi állásfoglalásában a Magyarországon “kémbanknak” nevezett intézmény azonnali betiltását követelte az unió területén, ez nem tűnik magától értetődőnek. Egy név nélkül nyilatkozó EU illetékes lapunk kérdésre azt mondta: a szankciókról szóló döntés során egyrészt meg kell vizsgálni, hogy az adott banknak van-e valamilyen köze a háborúhoz, fel kell tárni a kapcsolódását az ukrajnai eseményekhez. - Halmai Katalin (Brüsszel)  

Az európai szanálási hatóság végelszámolást indított a magyar Sberbank anyavállalatánál, az osztrák Sberbank Europe AG-nál. A Sberbank Magyarország Zrt. súlyos likviditási és tőkehelyzete miatt az MNB is visszavonta a hazai hitelintézet tevékenységi engedélyét és elrendelte annak végelszámolását.