nemzeti együttműködés rendszere;Orbán-rendszer;Kovách Imre;

- Magyarország, 2022: a NER nyertesei valószínűleg szívesebben szavaznak az ellenzékre, mint a vesztesek

A Társadalomtudományi Kutatóközpont osztályvezető professzora szerint az ellenzéknél csírájában sem tűnik fel olyasmi, amiből kinőhetne bármi, és a bizonytalanok körében sem látja a rendszerdöntő mérget.

Lehet, hogy nőtt az elégedetlenkedők tábora, de se társadalmi felemelkedésben, se lecsúszásban nem látok túl nagy változást. A viszonyok stabilak, a kormány erre alakítja ki a maga nem ügyetlen politikáját. A válságra mindig centralizációval reagált, ezt látjuk most is - jelentette ki a hvg360-nak adott interjújában a Társadalomtudományi Kutatóközpont osztályvezető professzora.

Kovách Imre szociológus úgy látja, ugyan néha megjelennek a hírekben nehéz sorsú emberek, de arról nem igazán hallani, hogy magánemberek, családok tízszeres számlákat kaptak volna. Nincsenek átfogó információk sem arról, hogy milyen mértékű is volt a lakossági áremelés. Ezt a számlát inkább az intézményekkel, vállalkozásokkal fizettetik meg - magyarázta. 

„A számolgatás stresszel járt, és bosszantó volt az is, hogy az energiaszolgáltatók nem tudták megfelelően kezelni a helyzetet, de nem látom, hogy ez a változás rendszerdöntő mérget, dühöt halmozna fel. Még a bizonytalanok körében sem”

- fogalmazott a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) levelező tagja. Kijelentette, „az összevissza kommunikáció része a (kormány) társadalompolitikájának, mi pedig nem jutunk messzire, ha a kormány kijelentéseit a valósággal próbáljuk szembesíteni, mert a kettőnek számtalan esetben semmi köze egymáshoz.”

Hozzátette, ezt a fajta „morálrontást” ő az első helyre sorolja. Mint mondta, az Orbán-kormány és a támogatói közti koreográfia része, hogy olyan valóságot teremtenek, ami nem sokkolja a velük minden körülmények között szimpatizáló tömeget. Azt nem merné megjósolni meddig tart a NER, mivel beállt egy rend, amely sokak érdekei szerint jól működik. „A kor egyik furcsasága, hogy

azok körében, akik bizonyos szempontból nyertesei a NER-nek, valószínűleg nagyobb a szavazatokban is megnyilvánuló elégedetlenség, mint a kárvallottaknál. Utóbbiak között többen fogadják el azt, amit a kormány csinál,

mint nem” - vélekedett. Kijelentette, az ellenzéknél csírájában sem látszik olyan, amiből kinőhetne bármi. A fontosabb inkább az, mi történik a NER-t igenlők táborában.

Kifejtette, egy tank üzemanyagnál 15-20 ezer forinttal nő a költség az ársapka eltörlése után. Ez nyilván sok pénz és mindenki szívesebben fordítaná másra, de ez még nem az a szint, ami nyomorba dönti a nép jelentős részét. Valószínűleg azokat érintené érzékenyen az emelés, akik amúgy sem engedhetik meg maguknak a gépkocsihasználatot. A társadalom meg sem nyikkan az ügyben, és nem azért, mert rendőrállamban élünk, hanem azért, mert mérlegre téve az elmúlt éveket is, ez még mindig nem üti ki a biztosítékot - fűzte hozzá.

közoktatás helyzetének a javításáért tartott tüntetésekről Kovách Imre azt mondta, „belátható időn belül nem hiszem, hogy ez a rendszerváltoztatáshoz szükséges árvízben egy erecskénél többet jelentene.” Szerinte az Orbán-kormány kész a gyors korrekcióra, mint az volt az ukrajnai háborúnál is. „Napokig senki sem szólt semmit, aztán előálltak azzal, amivel simán nyerték a választást. Persze akkor is nyerték volna, ha nincs háború”. 

Emellett a képviselők fizetése is növekszik, hogy garantáltan ne érezzenek meg semmit se az inflációból.