;

Európai Parlament;korrupciós botrány;Katargate;

Eva Kaili ügyvédje, Andre Risopoulos

- Katargate: a volt görög uniós biztosnak is választ kell adnia bizonyos kérdésekre

Esetleges összeférhetetlenség miatt.

Rács mögött tölti a karácsonyt az összes személy, akikről azt gyanítják, hogy a Katargate nevű korrupciós ügy főszereplői. Eva Kaili, az Európai Parlament volt alelnöke előzetes letartóztatását is egy hónappal meghosszabbították. Ezt az illetékes belga ügyészség jelentette be csütörtök este. A tanácskozás egész nap tartott. Kaili eddig tagadta, hogy bármi bűncselekményt követett volna el.

Az EP korrupciós botrányában szintén érintett vádlottak, Kaili élettársa, Francesco Giorgi és Pier Antonio Panzeri volt európai parlamenti képviselő esetében az előzetes letartóztatást már a múlt héten meghosszabbították. Egy másik gyanúsított pedig nyomkövető viselése mellett hagyhatta el a börtönt. Eva Kaili ügyvédje, Mihalisz Dimitrakopulosz továbbra is védence ártatlanságát hangoztatta. Állítása szerint Kailit "soha nem vesztegették meg".

A nyomozók 150 000 eurót találtak az Európai Parlament alelnökének és élettársának, a Parlamentben asszisztensként dolgozó Giorginak a lakásában. További 750 000 euróra bukkantak Kaili apjának otthonában, egy brüsszeli szállodában. A nyomozók összesen 20 magánszobát és képviselői irodát kutattak át december 9. és 12. között. További 600 000 eurót találtak Panzeri volt európai parlamenti képviselő otthonában. A gyanúsítottakat "bűnszervezetben való tagsággal, pénzmosással és korrupcióval" vádolják. Állítólag az Öböl menti Katar állam fizette őket, hogy az érdekeiért dolgozzanak. Az Öböl menti állam ezt tagadta.

Csütörtökön a görög hatóságok Párosz szigetén már lefoglalták a képviselőnő és élettársa mintegy 7000 négyzetméteres ingatlanát. A házaspár közös bankszámláját is lefoglalták, amelyet az ingatlan megvásárlásához használtak. "Kenőpénz elfogadásával és pénzmosással" gyanúsították őket.

A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) főtitkárát, Luca Visentinit ideiglenesen felfüggesztették a korrupciós ügyben való állítólagos részvétele miatt. Bár ártatlanságát hangoztatta, azt elismerte, hogy "kevesebb mint 50 000 eurós pénzadományt" kapott a Fight Impunity (Küzdelem a büntetlenség ellen) nevű civil szervezettől, amelyet pénzmosodaként használtak.

Az esetleges összeférhetetlenség miatt Dimitrisz Avramopulosz volt görög uniós biztosnak is választ kell adnia bizonyos kérdésekre. Ő ugyanis a Fight Impunity tiszteletbeli elnökségi tagja volt és szintén adományokat fogadhatott el. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke átfogó vizsgálatot rendelt el.

Avramopulosz mellett Federica Mogherini volt uniós külügyi biztos és Bernard Cazeneuve volt francia miniszterelnök is tagja volt a Fight Impunity tiszteletbeli elnökségének. Mogherini csak a türelmi idő letelte után foglalta el a posztot. Ez a türelmi idő jelenleg két év a korábbi uniós biztosok esetében. Avramopulosz saját bevallása szerint a Fight Immunity korrupciós botrányban való részvételéről szóló hírek után mondott le posztjáról. Szerinte Mogherini és Cazeneuve is ugyanezt tette.

A jövő évi költségvetésről szóló szavazás előtt tovább nőtt a feszültség a kevesebb mint száz napja hivatalban lévő hárompárti koalíción belül.