;

korrupció;Görögország;Európai Parlament;botrány;Szocialisták és Demokraták Európai Parlamenti Frakciója;

Eva Kaili

- Egyre dagad a Katargate, leváltották a korrupciós botrányba keveredett EP-alelnököt

Az Európai Parlament eddigi egyik legsúlyosabb botránya megtépázza a magát a korrupció elleni harc éllovasának tartó testület tekintélyét.

Egyelőre négy személyt tartanak vizsgálati fogságban Brüsszelben a Katargate-nek nevezett korrupciós és vesztegetési ügy miatt. A legnagyobb név köztük Eva Kaili görög szocialista EP-képviselő, a törvényhozó testület volt alelnöke, akit kedden fosztottak meg parlamenti tisztségétől, a Szocialisták és Demokraták pedig kirúgták a politikai csoportjukból. Többen felszólították, hogy távozzon a parlamentből. A politikust korrupcióval, pénzmosással és bűnszövetkezetben való részvétellel gyanúsítják, de ő ártatlannak vallja magát és azt állítja, hogy semmi köze a katari kenőpénzekhez. Ezt az ügyvédje közölte a görög médiával.

Eva Kailit és a másik három gyanúsítottat a múlt héten vette őrizetbe a belga rendőrség, amely hétfőig több mint 1,5 millió euró készpénzt foglalt le a különféle helyszíneken folytatott razziák során. A négy személyt azzal gyanúsítják, hogy kenőpénzt fogadtak el a focivébét rendező Katartól, amely segítségükkel európai befolyáshoz jutni.

A botrány megrengette az Európai Parlament és a többi uniós intézmény tekintélyét. A Katargate árnyékot vet a lobbicsoportok és az EP-képviselők tevékenységére egyaránt. Nagy figyelem irányul azokra a politikusokra és tisztviselőkre, akik dicsérték a világbajnokságnak otthont adó Katart a végrehajtott munkaügyi reformokért, ahelyett, hogy elítélték volna az emberi jogok sorozatos megsértéséért.

Az EP szocialista frakciójában belső vizsgálat indul annak kiderítésére, hogyan lehetett Eva Kaili a képviselő-testület egyik alelnöke. A baloldaliaknak arra is választ kell adniuk, hogyan fordulhatott elő, hogy egy novemberi parlamenti állásfoglalásban többségük a katari emberi jogsértések elítélését szorgalmazó indítvány ellen szavazott.

A belga rendőrség hétfő este újabb razziákat tartott az EP brüsszeli épületében, a törvényhozó testület strasbourgi székhelyén pedig - ahol jelenleg plenáris ülést tartanak - kedden lezártak több helyiséget, köztük egy olasz EP-képviselő asszisztensének az irodáját. A politikus a kuvaiti és a katari vízumliberalizációval foglalkozott, de a botrány nyomán lemondott a megbízatásáról. Eddig összesen 5 szocialista EP-képviselő adta vissza parlamenti tisztségét, köztük két belga, miután a rendőrség házkutatást tartott náluk, de egyelőre egyikük ellen sem nyomoznak.

Nagy kérdés, hogy a hólabdaként guruló Katargate még hány európai politikust és tisztségviselőt temet maga alá. Sokan mutogatnak Margarítisz Szkínászra az Európai Bizottság görög nemzetiségű alelnökére, aki részt vett a katari futball-világbajnokság megnyitóján és nyilatkozataiban üdvözölte a közel-keleti ország munkaügyi reformjait. Keddi sajtótájékoztatóján Szkínászt megkérdezték, kapott-e drága ajándékokat a katariaktól. – Egy focilabdát és egy doboz csokoládét, de mindkettőt odaadtam a gépkocsivezetőnek, aki a stadionba vitt – hangzott a válasz.

A botrányra válaszul Brüsszelnek létre kell hoznia egy olyan testületet, amely az összes uniós intézményben betartatja az integritásra és etikára vonatkozó szabályokat - közölte hétfőn az Európai Bizottság elnöke. Ursula von der Leyen szerint az a vád, miszerint Katar befolyást próbált vásárolni a parlamentben, „a legnagyobb aggodalomra ad okot”, és aláássa a polgárok EU-ba vetett bizalmát.

Ukrajna újabb lépést tett a Krím felé. Az orosz megszállókkal háborúban álló ország szinte minden részén légiriadót hirdettek.