;

Olaszország;2022;Olasz Testvérek;Giorgia Meloni;

- Egyre feszültebb a viszony Meloni és a koalíció pártjai között

A jövő évi költségvetésről szóló szavazás előtt tovább nőtt a feszültség a kevesebb mint száz napja hivatalban lévő hárompárti koalíción belül. 

Olaszországban vitathatatlanul Giorgia Meloni éve volt a 2022-es esztendő, ráadásul pártja győzelme óta az Olasz Testvérek (FdI) népszerűsége nőttön nő, már 30 százalék feletti. Meloni kormányfővé választása óta is rendre elhatárolódik pártja fasiszta gyökereitől. A római Zsidó Múzeumban tett látogatása során is teljesen egyértelműen fogalmazott: a Benito Mussolini által 1938-ban elfogadott olasz faji törvényeket szégyenteljesnek nevezte. Egyúttal bejelentette, hogy 2023 elején Izraelbe utazik. Mint fogalmazott, a zsidók "az olasz identitás alapvető részét képezik".

Mindeközben Meloni mintha megpróbálná sakkban tartani a két koalíciós partnert, Matteo Salvini Ligáját és Silvio Berlusconi Forza Italiáját. Nemrégiben némi közeledés volt tapasztalható az Olasz Testvérek vezetője és az ellenzéki, liberális Harmadik Pólus között, amely egyfajta jelzés lehetett Berlusconiéknak: ne érezzék nyeregben magukat, ha sokat támadják a kormányfőt, helyettesítheti őket másokkal. Ez a figyelmeztetés azonban nem talált célba. A jövő évi költségvetésről szóló szavazás előtt tovább nőtt a feszültség a kevesebb mint száz napja hivatalban lévő hárompárti koalíción belül. A helyzet odáig fajult, hogy Meloni a vele szembeni bizalmi szavazáshoz köti a büdzsé elfogadását.

Olaszországban persze nem ritka, hogy egy fontos voksolást bizalmi szavazással kötnek össze, hiszen ez a a koalíciós partnerekre való nyomásgyakorlás egyfajta módja, de azt jelzi, hogy egyre csökken a bizalom a kabinet pártjai között. Márpedig az idő sürget: ha a költségvetést nem fogadják el az év végéig, akkor épp a gazdasági válság közepén úgynevezett kiadási fék lép életbe. A Miniszterek Tanácsa már egy hónappal ezelőtt zöld utat adott a költségvetési tervezetnek. Ebben a kormány pénzügyi ösztönzőket kér a fogyasztás növelésére és a válság hatásainak tompítására anélkül, hogy túlságosan feszegetné a Brüsszel által meghatározott kiadási korlátokat. Ennek megfelelően Olaszország költségvetési hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékára emelkedik a szeptemberben várt 3,4 százalékkal szemben.

Az összesen 35 milliárd eurós tervezetből több mint 21 milliárdot adócsökkentésre, nyugdíjemelésre, valamint családoknak és vállalkozóknak nyújtott támogatásra szánnak. Brüsszel, amely éberen figyeli a mélyen eladósodott, második legnagyobb uniós ipari ország kiadásait (az államadósság a GDP 150 százaléka), jóváhagyta ugyan a kormány költségvetési terveit, de fenntartásait is hangoztatta.

Meloni láthatóan nem akarja összerúgni a port a Bizottsággal, ezért egy sor költséges választási ígéretéről mondott le, de így szembekerült Silvio Berlusconi Forza Italiájával, ez utóbbi párt az utolsó pillanatban próbál változtatásokat kikényszeríteni: adóamnesztiát akart becsempészni a költségvetési csomagba. A koalíciós nehézségeket jelzi, hogy a parlamenti szavazást a költségvetésről már többször elhalasztották. Meloni szerdán lemondta szereplését egy népszerű tévés talkshow-ban.

Elsősorban nem is katonai, hanem politikai, illetve pr-szempontból.