Oroszország heves reakcióit váltotta ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök washingtoni látogatása. Moszkva azzal vádolta Washingtont, hogy közvetett háborút folytat vele szemben. Oroszországot különösen az bőszítette fel, hogy Joe Biden hivatalosan is megerősítette a rendkívül fejlett Patriot légvédelmi rendszer Ukrajnába küldését. Anatolij Antonov, Oroszország Egyesült Államokba akkreditált nagykövete szerint Washington ezzel folytatja az Oroszország elleni "proxy-háborút". Szerinte ez is azt bizonyítja: csak „üres szavak” Washington azon állításai, miszerint nem törekszik konfrontációra Oroszországgal. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig úgy értékelt, egyik elnök részről sem hangzott el olyan kijelentés, „amit úgy lehetne értelmezni, hogy hajlandóak lennének meghallgatni Oroszország aggodalmait”.
Vörös vonal-e Oroszország számára Zelenszkij washingtoni látogatása? Az orosz reakciókból nem ez tűnik ki, bár érzékeny téma a Patriotok szállítása. Peszkov azt közölte, hogy ezeket „meg fogják semmisíteni”, bár ez azért nem lesz olyan egyszerű. Moszkva szempontjából mindenesetre PR-szempontból a legrosszabbkor került sor a vizitre, Zelenszkij ellopta mondhatni Vlagyimir Putyintól a „show-t”: az orosz elnök szerdán tette a Moszkva által előre beharangozott „fontos bejelentését”, ami valójában semmi újat sem tartalmazott, csak azt közölte, megerősítik az orosz hadsereget, méghozzá bármi áron. Ám Zelenszkij útja, majd a kongresszus előtt mondott beszéd után már senki sem beszél Putyin legújabb dörgedelmeiről.
Az orosz hadsereg nincs is abban az állapotban, hogy komolyabban reagáljon a washingtoni vizit után: az ukrán infrastrukturális létesítmények elleni támadásokon kívül nem sokra futja az erejéből. Ne feledjük, a Krími híd elleni októberi ukrán támadást követően is csak erre volt képes, ráadásul azóta erősödött az ukrán légvédelem, illetve Oroszország jóval kevesebb precíziós rakétával rendelkezik. Zelenszkij washingtoni vizitje tehát semmit sem változtat a háború menetén.
Az ukrán elnök washingtoni kongresszusban elmondott beszédét nem véletlenül nevezik történelminek. A legfontosabb üzenete az volt, amellett, hogy megköszönte az Egyesült Államok támogatását, hogy rámutatott: Ukrajna a szabad, demokratikus világ győzelméért is harcol. "A harc határozza meg, milyen világban élnek gyermekeink és unokáink, majd az ő gyermekeik és unokáik" - figyelmeztetett.
Az Egyesült Államok Ukrajna legfontosabb szövetségese a Moszkvával szembeni harcban. Joe Biden amerikai elnök alatt az amerikai kormány mintegy 22 milliárd dollár katonai támogatást nyújtott Kijevnek. Biden részéről két fontos megjegyzés hangzott el kétórás megbeszéléseik során. Egyfelől a Patriotok szállításának megerősítése, másrészt az, hogy további pénzügyi, katonai és humanitárius támogatást helyezett kilátásba és deklarálta: addig segítenek, „amíg szükség van rá”.
Zelenszkij nagy sikert aratott az amerikai képviselők körében, beszédét többször is üdvrivalgással és éljenzéssel szakították meg. Az ukrán elnök hangsúlyozta a demokraták és republikánusok előtt, hogy a hazájának nyújtott katonai segélyt nem szabad felfüggeszteni. "Az önök pénze a globális biztonságba és demokráciába való befektetés " – hangoztatta. Ez utalás arra, hogy a republikánusok nemrégiben jelezték, fékezni akarják az Ukrajnának nyújtott támogatásokat.
Zelenszkij látogatása kulcsfontosságú időpontban történt, hiszen ahhoz, hogy az ukrán erők ne csak tartani tudják magukat az oroszokkal szemben, hanem ismét nagyobb ellentámadásra legyenek képesek, fokozni kell Ukrajna katonai támogatását.
Tőmondatokban a háborúról
Oroszország hozzájárult a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség javaslatához, amely szerint biztonsági övezetet hoznának létre a zaporizzsjai atomerőmű körül. Tűz ütött ki az egyetlen orosz repülőgép-hordozón, az Admiral Kuznyecovon, amely 2018 óta Murmanszkban javítás alatt áll. Szergej Sojgu moszkvai közlés szerint látogatást tett a frontvonalon szolgáló orosz katonáknál.