;

Németország;Magyarország;Franciaország;NATO;Ukrajna;képviselő;A nép szolgája;

- Az ukrán parlament külügyi bizottságának vezetője szerint Magyarországot ki kell zárni a NATO-ból, ha folytatja a transzatlanti szolidaritás aláásását

Olekszandr Merezsko szerint mivel a 2008-as bukaresti NATO-csúcson leginkább Németország és Franciaország ellenkezése miatt nem voltak hajlandóak egyértelmű menetrendet meghatározni Ukrajna lehetséges csatlakozását illetően, a két országot „morális felelősség terheli azért, ami most történik”.

„Ha Magyarország folytatja a transzatlanti szolidaritás szisztematikus aláásását, úgy ki kellene zárni a NATO-ból” – e véleményének adott hangot Olekszandr Merezsko, az ukrán parlament külügyi bizottságának vezetője a Newsweeknek nyilatkozva.

A Nép Szolgája ukrán kormánypárt képviselője ezenkívül úgy vélekedett, mivel a 2008-as bukaresti NATO-csúcson leginkább Németország és Franciaország ellenkezése miatt nem voltak hajlandóak egyértelmű menetrendet meghatározni Ukrajna lehetséges csatlakozását illetően, a két országot „morális felelősség terheli azért, ami most történik”.

„Ezért kell azonnal kijavítania ezt a hibát Németországnak és Franciaországnak” – mondta. „Ha Németország és Franciaország nem blokkolta volna akkor Ukrajna (jövőbeni) NATO-tagságát, akkor Oroszország nem kockáztatott volna Ukrajna megtámadásával” – tette hozzá.

Olekszandr Merezsko reményének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi háború meggyőzi a szkeptikusokat az észak-atlanti szövetségen belül, mindazonáltal úgy látta, hogy továbbra sem jártak teljes sikerrel a francia és német partnerekhez intézett felhívásai. „Úgy érzem, nem igazán értik, és azt sem, hogy mennyire fontos ez” – fogalmazott.

Az azonnali ukrán NATO-tagságot szorgalmazó képviselő szerint „a legjobb biztonsági garancia a világon a NATO-tagság”.

Bár a tigréi háború fő felei, az etióp kormány és a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) novemberben tűzszüneti megállapodást írtak alá, az egyezmény nem terjed ki az eritreai katonákra és a Tigréi Régióval határos Amhara Régió erőire, akik a kormányerők oldalán harcoltak a tigréi felkelők ellen.