WHO;főigazgató;mészárlás;harcok;Etiópia;Eritrea;

- A WHO-főigazgató bejelentette, hogy eritreai katonák megölték a nagybátyját

Bár a tigréi háború fő felei, az etióp kormány és a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) novemberben tűzszüneti megállapodást írtak alá, az egyezmény nem terjed ki az eritreai katonákra és a Tigréi Régióval határos Amhara Régió erőire, akik a kormányerők oldalán harcoltak a tigréi felkelők ellen.

Eritreai katonák megölték az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójának a nagybátyját – ezt maga Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz közölte a BBC beszámolója szerint.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a WHO-nak a pandémiáról szóló szerdai genfi sajtótájékoztatóján tett egy megjegyzést, amely szerint szombaton értesítették arról, hogy az eritreai hadsereg végzett a nagybátyjával. „Beszéltem anyámmal, aki igazán le volt sújtva, hiszen ráadásul az egyik legfiatalabb volt a családban. Annyi idős volt, mint én” – mondta az 57 éves WHO-főigazgató, tigréi származású etiópiai mikrobiológus, akin  látható volt, hogy megviselték a történtek. Elmondta, hogy nagybátyján kívül még több mint 50 embert gyilkoltak le eritreai katonák a támadásban.

Bár a tigréi háború fő felei, az etióp kormány és a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) novemberben tűzszüneti megállapodást írtak alá, az egyezmény nem terjed ki az eritreai katonákra és a Tigréi Régióval határos Amhara Régió erőire, akik a kormányerők oldalán harcoltak a tigréi felkelők ellen. A WHO vezetője reményét fejezte ki, hogy az etiópiai kormány és a Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) között novemberben aláírt tűzszüneti megállapodás „kitart, és véget ér ez az őrület”. Mindazonáltal az egyezménynek nem részesei sem az eritreai katonák, sem a Tigréi Régióval határos Amhara Régió erői. Mind az eritreai katonák, mind az amharai erők a kormányerők oldalán harcoltak a tigréi felkelők ellen.

A tigréi háború 2020 novemberében tört ki azután, hogy a kormányerők Tigréi Régióban található egyik támaszpontja elleni támadást követően Abij Ahmed miniszterelnök offenzívát indított a tigréi erők ellen. A háborút az Abij kormánya és a Tigrében domináns politikai párt közötti több hónapos viszály előzte meg. A harcok súlyos következményekkel jártak az Afrika szarvánál található, népes országban, az összecsapásokban ezrek vesztették életüket, és mintegy 350 ezren kerültek az éhínség szélére.

A fővárosban, Tajpejben körülbelül egy percen át lehetett érezni, egy időre a metró is leállt.