A Magyarországnak járó európai támogatásokról szóló európai parlamenti vita eleve rosszul kezdődött az Orbán-kormány számára. A képviselők a hétfő délutáni ülés elején megszavazták a napirendi pont címének megváltoztatását, így már nem a Brüsszel és Budapest között zajló tárgyalásokról, hanem „az EU-s alapok Magyarország számára történő befagyasztásáról” mondták el a véleményüket.
A titulusnak megfelelően a képviselők túlnyomó többsége azt követelte a pénzügyi források odaítélésről döntő Európai Bizottságtól és kormányközi EU Tanácstól, hogy ne hagyják jóvá a magyar helyreállítási tervet, és zárolják a felzárkóztatási támogatások egy részét az uniós költségvetés védelmében.
A kereszténydemokrata, baloldali és liberális politikusok azt állították, hogy a magyar kormány által beígért intézkedések nem elégségesek, a 12 éve terjedő korrupciót nem lehet néhány jogszabállyal és akciótervvel megszüntetni. A francia zöldpárti Gwendoline Delbos-Corfield, az EP magyarországi jogállamisággal foglalkozó előadója szerint a független igazságszolgáltatás nélkül semmit sem érnek a pénzfelhasználás tisztaságán őrködő új intézmények és a meghirdetett reformok. Többen felhánytorgatták a magyar kormánynak, hogy a közösségi döntések vétójával fenyegetőzik, vagyis a pénzért cserébe zsarolni próbálja az Európai Uniót. Volt felszólaló, aki szégyenletesnek nevezte, hogy Budapest emiatt nem hajlandó megszavazni az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segélyt. Sok képviselő, köztük a momentumos Cseh Katalin, arról beszélt, hogy a közösségi támogatások akkor lennének biztonságban Magyarországon, hogy ha az ország csatlakozna az Európai Ügyészséghez.
Nem győzte meg az EP-t az Orbán-kormány 17 intézkedéseA fideszes Deutsch Tamás és Hidvéghi Balázs meglehetősen keresetlen szavakkal illette a vitát és kollégáit: Hidvéghi például három kritikus EP-képviselőt név szerint is megemlített és „rögeszmés politikai bohócnak” nevezett, Deutsch pedig „bolsevik tempónak” minősítette, ahogy a képviselő-testület „gyalázkodik”.
Az orbáni korrupció nem állítható meg orbáni intézkedésekkel – hangsúlyozta a DK-s Molnár Csaba, aki szerint a Brüsszelnek ígért vállalások olyanok mintha egy csapat hiéna azt próbálná bizonygatni, hogy ugyan már felfalták a fél szavannát, de a jövőben majd vegetáriánusok lesznek. A szocialista frakcióban ülő Ujhelyi István azt emelte ki, hogy a magyar családok a „korrupt, útonálló, zsaroló” Orbán-rezsim miatt nem jutnak hozzá az uniós támogatásokhoz.
Didier Reynders igazságügyi biztos a vitában azt ígérte, az Európai Bizottság alaposan tanulmányozni fogja, hogy a magyarországi hatóságok végrehajtják-e és alkalmazzák-e a korrupció megfékezését szolgáló intézkedéseket. Közölte, hogy az uniós testület folyamatosan ellenőrizni fogja a vállalások teljesítését, a helyreállítási alapból származó források részletekben történő folyósítását pedig a teljesítésüktől teszi függővé.