;

Magyarország;váltás;Liu Shaolin Sándor;Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség;Liu Shaoang;

- Mehetnek Magyarországról a Liu testvérek, ha kifizetnek 200-300 millió forintot

Legalább 200 millió forintos összegről van szó, de a Telex úgy tudja, hogy majdnem 300 millióról.

Elengedi az országváltást tervező Liu Shaolin Sándort és Shaoangot a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) azzal a feltétellel, hogy visszafizetik a pénzt, amelyet a szövetség az elmúlt három évben rájuk költött. Ez legalább 200 millió forintos összeget jelent, a Telex azonban úgy tudja, hogy inkább majdnem 300 milliót.

A MOKSZ csütörtökön rendkívüli elnökségi ülést tartott a Liu testvérek országváltásáról. Mint arról a Népszava is beszámolt, kedden derült ki, hogy a magyar olimpiai bajnok testvérpár más ország színeiben akar versenyezni a jövőben. Fogadóországot nem neveztek meg, de – mint arra a Telex felhívja a figyelmet – tekintve, hogy a testvérpár jelenleg a kínai csapattal az Egyesült Államokban edzőtáborozik, „kitalálni sem nehéz, hová mennének”.

A MOKSZ elnöke, Kósa Lajos már szerdán felvezette, elengedik a versenyzőket, de szabott egy feltételt. Azt a pénzt, amelyet az elmúlt három évben rájuk költött a szövetség: az edzőtáboraikra, a felkészülésükre, a versenyeztetésükre, azt vissza kell fizetni. Ez legalább 200 millió forintos összeget jelent, a Telex úgy tudja, majdnem 300 milliót.

A két Liu a sportolói szerződésük aláírásakor ezt vállalta. Hogy a számlát ki egyenlíti ki, azt Kósa Lajos nem árulta el, de ha ez a feltétel nem teljesül, akkor a MOKSZ nem járul hozzá az országcseréhez, így a két bajnoknak minimum egy évet ki kell hagynia, de 2025 októberében már mindenképpen indulhatnak kínai színekben az olimpiai kvalifikációs világkupákon. Ha fizet valaki, akkor viszont akár már a jövő évi szöuli világbajnokságon ott lehetnek.

A MOKSZ kora délután kiadott közleménye úgy fogalmaz, hogy „az elnökség felkéri a MOKSZ gazdálkodási igazgatóját, hogy a Felügyelő Bizottság bevonásával a Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor, valamint a MOKSZ között 2019. március 1-én kelt sportolói szerződés III. 11.27. pontjában foglalt kötelezettség alapján a visszafizetendő összeget pontosan határozza meg, és azt külső, független könyvvizsgálóval auditáltassa mindkét érintett versenyzőt illetően.” A határozatban az is szerepel, hogy a Pénzügyminisztériumhoz fordulnak, írásbeli állásfoglalást kérnek a sportolók és a szövetség közötti szerződésbe foglalt visszafizetési kötelezettséggel kapcsolatos eljárásról.

Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang rövidpályás gyorskorcsolyázó Burján Csabával és Knoch Viktorral a 2018-as phjongcshangi téli olimpián 5000 méteres váltójában szerezték meg Magyarország első téli olimpiai aranyérmét.

A szakmai vezetés több kérdéskörben elismert problémákat, ám azok orvoslása nem ígérkezik egyszerűnek.