Shaolin Sándor és Shaoang azzal a kéréssel fordult a szövetségünkhöz, hogy segítsük őket az országváltásban, hozzuk meg a szükséges döntéseket ebben az ügyben, és mentesítsük őket a korábbi szerződésben vállalt kötelezettségeik alól - jelentette ki a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ) elnöke Orbán Viktor miniszterelnök kedvenc lapjának, a Nemzeti Sportnak adott nyilatkozatában.
A fideszes Kósa Lajost arról kérdezték, hogy ezután más ország színeiben akar versenyezni a magyar olimpiai bajnok testvérpár, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. A testvérpár a MOKSZ hozzájárulását kérte az országváltásukhoz vezető folyamat elindításához, de kérelmükben nem neveznek meg országot, más nemzeti szövetségtől pedig nem futott be sem formálisan, sem informálisan a MOKSZ - hoz a versenyzői jogának megszerzésére vonatkozó kérelem.
Országváltást kezdeményeztek az olimpiai bajnok Liu testvérekKósa Lajos elárulta,
„többször tárgyaltam velük, mindannyiszor megkérdeztem tőlük, mit tudunk tenni annak érdekében, hogy felülvizsgálják a döntésüket. Ők azt felelték erre, hogy semmit. Innentől nemigen volt mozgásterünk”.
Mint mondta, a kialakult helyzetnek több oka is van. Az egyik, hogy nagyon ragaszkodnak Csang Csing Linához (ő az edzőjük - a szerk,), ám az edzőnőt hazahívta hazája, márpedig a rövid pályás gyorskorcsolyában a kínai válogatott vezetőedzői pozíciója az egyik legjelentősebb állás. A másik az, hogy kínai édesapjuk Pekingben él, többször hívta magához a fiait. A harmadik az, hogy azokat a körülményeket, amelyeket a kínaiak meg tudnak teremteni, mi még itthon nem feltétlenül tudják. Ha felépül a Nemzeti Korcsolyázó Központ, akkor majd igen. A fiúk egyértelművé tették, hogy a további fejlődésüket a kínai csapat mellett látják biztosítottnak, innentől pedig nem életszerű az, hogy kint felkészülnek egy konkurens csapattal, és ellenük versenyeznek, ahogyan az is evidens, hogy a vetélytárs edzője nem tud számukra utasításokat adni a versenyeken – magyarázta Kósa Lajos.
Hozzátette, a Liu testvérpár versenyjogai kapcsán áll fenn kötelem. A MOKSZ-al megkötött sportolói szerződés szerint, ha egy versenyző más ország színeiben kíván versenyezni három éven belül nem indulhat ISU-versenyen, csak abban az esetben, ha a MOKSZ-nak valaki visszafizeti a sportolóra fordított utolsó hároméves időszakban keletkezett költségeket. Egy hároméves felkészülés nem kevésbe kerül, azon a szinten, ahol ők vannak , egy-egy sportoló esetében száz-százötven millió forintról van szó, azonban az állam erről lemondhat. A fideszes politikus kijelentette, szigorú elszámolási kötelezettségük van, így hivatalos levélben kérhetnek nyilatkozatot arra vonatkozóan, elengedhetik-e ezt a követelést. – Az elnökségnek azt fogom javasolni, hogy engedjük el a fiúkat, ám a fennálló kötelezettséget azért rendezni kell – jelentette ki Kósa Lajos. Azt hangoztatta, a testvéreknek örök hálával tartozunk, hiszen az ő vezetésükkel nyertük meg Magyarország első téli olimpiai aranyérmét, nekik köszönhetünk számtalan további sikert. Feltette a kérdést, hogy
„dobjunk követ rájuk azért, mert »használják« a másik énjüket, és meg akarják nézni, hogy mit és mennyit ér a tehetségük egy nagyobb piacon? Nálunk ötven millió forint jár az olimpiai aranyért, s ez egy méltó összeg, ám a kínai Vu Ta-csing a pjongcsangi győzelme után kétmillió dollárt kapott. Az nyolcszáz millió forint, azért más a nagyságrend – akad valaki, aki nem próbálna élni ezzel a lehetőséggel?”
Kósa Lajos jelezte, semmiképpen sem szeretnének kicsinyes okokból akadályokat állítani eléjük, azonban megvédik az állami költségvetés érdekeit. Nem a csalódottságra fókuszálunk, hanem a közös sikerekre – mondta.