;

Oroszország;Magyarország;interjú;szankciók;Rastislav Káčer;orosz-ukrán háború;

Rastislav Káčer

- A szlovák külügyminiszter szerint az Orbán-kormány szankcióellenes érvei olyanok, „mintha a Kreml kézikönyvéből” származnának

Rastislav Káčer úgy látja, korábban a V4-et sokan V2+2-nek tekintették, de ma már inkább V3+1 lett belőle, viszont cáfolta, hogy az együttműködés megszűnt volna működni.

A magyar kormány szankcióellenes érvei olyanok, mintha „a Kreml kézikönyvéből származnának” – ekképp vélekedett Rastislav Káčer szlovák külügyminiszter a Denník N című szlovák napilapnak adott interjúban.

A tárcavezető ezt arra a kérdésre válaszolta, amely során felhívták a figyelmet arra, hogy a szankciók ellen egyes szlovákiai politikusok is küzdenek, majd emlékeztetnek a magyar kormány nagyszabású kampányára, amelyben azt állítják, hogy a szankciók jobban ártanak Európának mint Oroszországnak, és ha a szankciókat feloldanák vagy enyhítenék, az infláció is azonnal enyhülne. 

„Úgy gondolom, hogy ezek az érvek teljesen elhibázottak. Ezek az érvek mintha a Kreml kézikönyvéből származnának. Az érvek, amelyeket a magyar kormánytól hallunk, gyakran megegyeznek azokkal, amelyeket a Kreml propagandája használ az információs háborújában. Én ezt nem értem. Ezek a szankciók semmiképpen sem károsabbak Európa számára. Egyesek még azt is mondják, hogy Oroszországnak segítenek – ha ez igaz lenne, Oroszország nem lázadozna ellenük. Magyarország ezzel a nézettel egyedül van az Európai Unióban, és teljesen elszigetelődött a többi nyugati szövetségesétől”

– jelentette ki a politikus.

A külügyminiszter is beszélt arról korábban, hogy a V4-eken belül a fő ellentmondást Magyarország Oroszországhoz való viszonya okozta. A kérdésre, hogy ez-e az egyetlen probléma a V4-ben, azt válaszolta, a probléma

már akkor felmerült, amikor Magyarország 2014 körül elkezdte a V4-eket egyfajta „politikai eszközként” használni az Európai Unión belül. „Mi mások vagyunk”, „mi vagyunk a jobb Európa” – a magyar elnökségnek volt egy videója is arról, hogy mi mennyire különlegesek vagyunk. „Én már akkor is azt mondtam, hogy mi elsősorban az Európai Unió részei vagyunk. Már akkor is kezdtük nehezményezni, hogy a V4-eket a másság szigeteként ábrázolták Európában” – közölte.

„Szlovákia és valószínűleg a Cseh Köztársaság számára is a V4 elsősorban a regionális együttműködés eszköze, de abban az értelemben, hogy egy erős Európában vagyunk érdekeltek” – tette hozzá.

A szlovák diplomácia vezetője úgy vélekedett, a V4-et korábban sokan „V2+2-nek tekintették, de ma már inkább V3+1 lett belőle”. „Magyarország azonban már a háború előtt is másképp viszonyult Ukrajnához; a NATO-n belül az egyetlen olyan ország volt, amely szisztematikusan blokkolta a párbeszédet Ukrajnával” – tette hozzá.

A kérdésre, hogy a háború végét követően folytatódhat-e ott a V4 működése, ahol azelőtt tartott, leszögezte, hogy a V4 jelenleg is folytatja a tevékenységét, de vannak olyan kérdések, amelyekben nem találják a közös hangot. „Ma nincs erős, nagy V4-es stratégiai politika, de sok más dolog van, amin a V4-ek dolgoznak. Ott a Visegrádi Alap, amely számos jelentős, határokon átnyúló együttműködési programot, kulturális együttműködést, a közép-európai történelmi és kulturális identitással kapcsolatos munkát, valamint az észak–déli összeköttetést javító infrastrukturális projekteket támogat. Nem igaz, hogy a V4 megszűnt volna működni” – hangsúlyozta.

Az interjú során felidézték, hogy a külügyminiszter azt mondta a Rzeczpospolita lengyel napilapnak, hogy a szlovákoknak, a románoknak, Kárpátalja és a Vajdaság lakóinak „joguk van paranoiásnak lenni, tekintettel arra, hogy Orbán Viktor irodájában ott lóg a történelmi Magyarország térképe”. „Néhány szlovákiai magyar politikus meglehetősen ingerülten reagált erre az interjúra, kiszúrta?” – teszik fel a kérdést, mire Káčer azt válaszolta, ha az érintettek elolvasnák az egész interjút, akkor látni fogják, hogy „az összes válasza nagyon pozitív, már-már kimagaslóan pozitív volt Magyarországgal kapcsolatban”. „A Magyarországról szóló három kérdés végén azt mondtam: de valljuk be, hogy még azzal kapcsolatban is, ami ma Ukrajnában történik, és hogy Oroszország milyen érveket használt, amikor megtámadta Ukrajnát, ha az egész kontextust nézzük, akkor valljuk be, hogy a szlovákoknak és más közép-európai nemzeteknek joguk van egyfajta paranoiához” – tette hozzá.

A háttérben az állhat, Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter javaslatát egy külön energetikai minisztérium felállításáról.