;

Japán;Észak-Korea;hiba;Egyesült Államok;ENSZ BT;ballisztikus rakétakísérlet;

Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétái egy idén áprilisi katonai parádén

- Japánban riadóztattak, interkontinentális rakétát lőtt ki Észak-Korea

Phenjan folytatta a szerdai „lövöldözést”, de a nagy hatótávolságú fegyver indításával immár az ENSZ BT határozatait is megsérthette.

Észak-Korea több ballisztikus rakétát lőtt ki csütörtökön, köztük egy „menet közben” feltehetően meghibásodott interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) Japán felé, amely miatt Tokióból az első észleléskor riadóztatták, és menedékkeresésre szólították fel a szigetország közép- és északi részének lakóit. A Reuters beszámolója szerint a japán kormány illetékesei, először azt hitték, hogy a nagy hatótávolságú rakéta átrepült fölöttük, de később kiderült, a Koreai-félsziget és Japán között szétesett és a tengerbe zuhant. A riasztást ezek után visszavonták.

Dél-Korea és Japán tisztviselői szerint a rakéta valóban ICBM lehetett, amely Észak-Korea leghosszabb hatótávolságú fegyvere, és arra tervezték, hogy nukleáris robbanófejet szállítson a bolygó másik oldalára. A Jonhap japán hírügynökség dél-koreai tisztviselőkre hivatkozva jelentette, hogy az interkontinentális rakéta repülés közben meghibásodott.

Minderről Joji Koda nyugalmazott admirális és a Japán Tengerészeti Önvédelmi Erők egykori flottaparancsnoka azt mondta, hogy a rakéta radarkövetésének elvesztése sikertelen kilövésre utalt, s a fegyver „valójában szétesett”. Ugyanakkor szerinte bár a robbanófej a Koreai-félsziget és Japán közötti tengerben zuhant le, a törmelék, amely nagy sebességgel haladt, még mindig áthaladhatott Japán felett.

Ned Price, az Egyesült Államok Külügyminisztériumának szóvivője közleményében ítélte el, hogy Észak-Korea tömegpusztító fegyvert, a világ biztonságát fenyegető interkontinentális rakétát lőtt ki, amellyel „egyértelműen megsértette az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának több határozatát”. Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerint az Egyesült Államok „minden szükséges intézkedést” megtesz a történtek miatt.

A Reuters megjegyezte, Észak-Korea az összegzések szerint szerdán legalább 23 rakétát lőtt ki , egy nap alatt a legtöbbet, köztük azt is, amely először landolt Dél-Korea partjainál. Phenjan egy nappal ezelőtti magyarázata szerint a rakétakilövéseket figyelmeztetésnek szánták, és követelték, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea állítsa le a nagyszabású közös hadgyakorlatukat, amit „nem tűrhető” provokációnak neveztek.

Meghazudtolták az előzetes jóslatokat.