Észak-Korea;rakétakísérlet;Dél-Korea;Egyesült Államok;atomfegyver;figyelmeztetés;reagálás;

- Legalább 10 rakétát lőtt ki Észak-Korea, az egyik a déli partokhoz közeli vizeken landolt

Phenjan a közös dél-koreai - amerikai hadgyakorlatra válaszolhatott, de Szöul szigorú reakciót ígér.

Egy rakéta csapódott be szerda reggel a dél-koreai felségvizek közelében, az északi határvonaltól délre; Észak-Korea legalább 10 rakétát lőtt ki, és az egyik most először landolt minden eddiginél délebbre, kevesebb mint 60 kilométerre a partoktól – írja a Guardian a szöuli hadsereg közlése alapján. A jelentések a kilőtt fegyverek közül legalább hármat rövid hatótávolságú ballisztikus rakétaként azonosítottak.

A kilövésekre alig néhány órával azután került sor, hogy Phenjan az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától követelte a zajló nagyszabású közös hadgyakorlat leállítását. Észak-Korea nyilatkozatban közölte, hogy „a katonai elhamarkodottság és a provokáció többé nem tűrhető”.

A rakétázásról a japán parti őrség is beszámolt, de sérülésekről vagy károkról nem tudnak. A dél-koreai hadsereg egyesített vezérkari főnökei szerint légiriasztást adtak ki Ullung szigetére, amelytől 167 kilométerre landolt az egyik rakéta, egy másik az északi határvonaltól 26 kilométerre délre, míg egy harmadik a Szokcsó városától 57 kilométerre, a keleti parton.

Hadseregünk soha nem tűrheti el Észak-Korea provokatív cselekményét, és az Egyesült Államokkal szorosan együttműködve szigorúan reagál rá

– közölte a dél-koreai hadsereg.

Amerikával közös hadgyakorlat Dél-Koreában

Jun Szukjol dél-koreai elnök összehívta a nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülését. Hamada Jaszukazu japán védelmi miniszter pedig Japá, a régió, illetve a nemzetközi közösség békéjét és biztonságát fenyegető, teljességgel elfogadhatatlan lépésnek nevezte Észak-Korea rakétakísérleteit.

Észak-Korea rekordszámú rakétát lőtt ki az idén, köztük több rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát múlt pénteken „a szövetséges hadgyakorlatokra válaszul”. Korábban Dél-Korea és az Egyesült Államok hírszerzési és katonai tisztviselői arra is figyelmeztettek, hogy Észak-Korea 2017 óta az első atomfegyver-kísérlet végrehajtására készül.

A rijádi vezetés szerint a perzsa ország így szeretné elterelni a figyelmet az országban zajló tüntetéshullámról.