Szerintem a közgazdaságtan szabályairól nem nagyon érdemes vitatkozni, ezek meglehetősen világosak - jelentette ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Hír TV szerda esti műsorában.
Parragh László szerint a jelenlegi válság kezelését illetően két út áll előttünk. Ez a „növekedéspártiság”, ami magasabb inflációt eredményez, ugyanakkor fenntartja a beruházási kedvet, foglalkoztatást és a keresletet. A másik esetben ha azt mondjuk, hogy infláció ellen megyünk a gazdaságpolitikával, akkor az tartalmaz egy recessziós kockázatot: munkanélküliséget, költségvetési bevételhiányt eredményezhet, és azon rétegeknek az elesettségét hozhatja, akik egyébként a költségvetési forrásokból élnek - itt elsősorban gondolhatunk a nyugdíjas társadalomra. Ez egy politikai vita, amit a gazdaságban végig kell majd vinni.
Inflációs Európa-bajnok lesz MagyarországA köztestület elnöke azt hangoztatta, a felelősséget mindig a politika viseli, a gazdaság annyit tud tenni, hogy egyrészt vállalkozás szinten reagál mindenki önmaga a maga módján. Jelezte, azonban egyik út sem jó és csapdában vagyunk - noha nem csak mi, de egész Európa. Ő maga növekedéspárti - és ezt tartja a kisebbik rossznak. Kapott kérdést a Magyar Nemzeti Bank kamatemelésével is kapcsolatban. Parragh László azt hangoztatta, nem lesz transzparens a jegybanki kamatemelés, mivel ez a jog az MNB igazgatóságához került ami „egyik pillanatról a másikra módosíthat a kamatszinten, ami az elején egyébként jól fog kinézni, és úgy fog mutatni, mint hogy nagyon gyors reagálású a jegybank, de egy idő után ezt a piacok meg fogják torolni, mert azt fogják látni, hogy kiszámíthatatlan.”
Matolcsyék szerint Parragh László kijelentései túllépik az észszerűség határait Parragh László visszaszúrt Matolcsynak: az élet eddig mindig a kamarát igazoltaEzt követően azzal folytatta, az úgynevezett unortodox gazdaságpolitika remekül működött az elmúlt tíz évben, ennek köszönhetjük az utóbbi évtized eredményeit.
„De azt mondani egy országnak, aki a világ össztermelésének a három ezrelékét adja, hogy majd én megmutatom, hogy a pénzpiacoknak hogy kell működni, meg én leszek Európában az első, aki abbahagyja a kamatemelési ciklust, hát az azt gondolom, hogy egy elég erős bátorságra vall”
- fogalmazott Parragh László.
Egyúttal megismételte azon vágyát is, miszerint sokkal erőteljesebb együttműködést szeretne a gazdaságpolitika irányítói között. Később némiképp megengedően azt mondta, a jegybank nézőpontja más és erre sem mondja, hogy rossz. „Az látszik, hogy folyamatosan mintha elbeszélnének egymás mellett a gazdaság legfőbb szereplői, és innentől fogva nagyon nehéz megtalálni azt a pontot, ami mentén azért a gazdaságpolitikát lehet irányítani, akkor csak gazdasági szempontok, vagy csak politikai szempontok. A kettőt kell valahogy összeegyeztetni” - jelentette ki.
Parragh László: sorra hívnak a cégvezetők, hogy ami most történik, az halálossá válhat számukra