;

Magyar Nemzeti Bank;Parragh László;hitelezés;

- Parragh László: sorra hívnak a cégvezetők, hogy ami most történik, az halálossá válhat számukra

A drasztikus kamatemelés borítékolja a válság kialakulását a köztestület elnöke szerint. 

A hitelpiac kiszáradását, a beruházások visszaesését, vállalatok ezreinek csődjét és a munkanélküliség növekedését hozza el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mai váratlan döntése - mondta el a Portfolionak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. 

Mint lapunk is beszámolt róla, az alapkamat 13 százalékon tartása mellett 18 százalékra emelte egynapos kamatát az MNB, illetve a devizatartalék terhére ad devizát a régiségkereskedőknek az energiaimport devizaszükségletének kielégítésre.

Parragh László szerint a lépés nyomán várhatóan kiszárad a hitelpiac a következő időszakban, emiatt vállalkozások tömegei fognak csődbe menni. Az új, drasztikusan megemelt kamatszint mellett pedig a már meglévő hitelük is visszafizethetetlen lesz sokak számára. Az érvényben lévő moratórium elodázhatja a problémát, de amikor annak vége lesz, tömeges bedőlések várhatóak. 

„A mai, drasztikus kamatemelés egyáltalán nem transzparens és teljesen váratlanul érte a vállalati szektort. Sorra hívnak a cégvezetők, hogy ami most történik, az halálossá válhat számukra”

- fogalmazott Parragh László.

Ezzel a döntéssel sérül az a jegybanki feladat, miszerint előretekintő iránymutatást ad a gazdaság érintettjeinek. Megnehezíti a vállalkozások helyzetét, hogy egy ilyen bizonytalan környezetben tudjanak tervezni, hiszen a monetáris hatóság össze közlésének azt kellene szolgálni, hogy előre legyenek képesek tervezni a cégek. Az ilyen drasztikus, nem várt lépésekkel nem tudja lehorgonyozni azokat a várakozásokat, amiket korábban már ilyen céllal bejelent az MNB - sorolta tovább kifogásait. 

„A rendkívüli kamatemeléssel kiszárítják a hitelpiacot és recesszióba taszíthatják a gazdaságot. Ez teljesen szembe megy a kormányzat eddigi gazdaságpolitikájával, amely a növekedést igyekszik támogatni”. Úgy véli, a gazdasági helyzet korábban is romlott, egyre nehezebbé vált, 

a drasztikus kamatemelés viszont borítékolja a válság kialakulását.

Azt hangoztatta, utoljára a 90'-es években nézett szembe ilyen kedvezőtlen piaci helyzettel a magyar vállalati szektor. Emiatt számos cég kereshet finanszírozást külföldi devizában, azonban ez is egy kockázatos játék. Más választásuk azonban nem lesz, hiszen forint alapon nem fognak tudni hitelhez jutni. Egészen egyszerűen megroppan a hitelpiac, miközben a recesszió miatt megcsappannak a költségvetés bevételei. Ráadásul a megugró munkanélküliséget is az államnak kell majd finanszíroznia. „Az állam finanszírozási helyzete is romlik, de a kormányzat megoldja majd ezt a kihívást. A növekvő forintkamatok mellett kénytelen lesz euróhitelt felvenni” - vélekedett Parragh László. 

Már csak az a kérdés, voltak-e budapestiek is a közönségben, ha igen, úgy bizonyosan kitörő örömmel fogadták a miniszter szavait.