Tizenöt százalékkal nőhet legfeljebb a villamosenergia és a gáz ára jövőre Franciaországban – derül ki Élisabeth Borne francia miniszterelnök bejelentéséből a Reuters hírügynökség beszámolója szerint.
A korlátozás 16 milliárd euróba kerül a francia államnak, és célja megakadályozni, hogy a háztartási számlák összege több mint kétszeresére növekedjen. Az állam ezenkívül akár 200 eurós „csekkel” támogatja a legszegényebbeket.
Borne tájékoztatása szerint az új gázárplafon januártól, míg az új áramárplafon februártól lesz érvényben.
A kormány előrejelzése szerint a gázfűtéses háztartások havonta átlagosan 200 euró helyett "csak" 25 euróval fognak többet fizetni az árplafonnak köszönhetően.
A kormányfő sajtótájékoztatóján kijelentette, eltökéltek aziránt, hogy fellépjenek, és megvédjék a lakosságot és a gazdaságot.
Mint azt a Reuters megjegyzi, a francia kormány már több milliárd eurót költött arra, hogy mérsékelje a megugró energiaárak inflációs hatását a piacon. Párizs az idén 4 százalékban korlátozta az áramárat, és kötelezte az állam többségi tulajdonában lévő EDF áramszolgáltatót, hogy jóval a piaci árak alatt adjon el több áramot a rivális cégek számára. Ezenkívül a szabályozott lakossági gázárakat 2021 októberében befagyasztották.
A kormánystratégia hívei Franciaország inflációs rátájára hivatkoznak, amely az EU-n belül a legalacsonyabb, az uniós viszonylattal összhangban 6,5 százalékos volt. Az intézkedések bírálói szerint az árkorlátozások fenntarthatatlanok, és később „fájni fognak” pénzügyileg.
Itt a bejelentés, az Európai Bizottság kötelezővé teszi az áramfogyasztás csökkentését, extraprofitadót vetne ki az energiacégekre