;

ENSZ;Kína;népirtás;Egyesült Államok;tábor;ujgurok;Michelle Bachelet;ENSZ emberi jogi főbiztosa;Antony Blinken;

- Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint minden rendben van a régióban, ahol a Nyugat szerint ujgur átnevelő tábor működik

Antony Blinken amerikai külügyminiszter attól tart, hogy korlátozhatták a kínaiak az emberi jogi főbiztost.

Az Egyesült Államok szombaton aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Peking korlátozhatta az ENSZ emberi jogi főbiztosát hszincsiangi látogatásán - közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszter. A washingtoni diplomácia irányítója közleményében úgy vélekedett, hogy Michelle Bachelet látogatásának körülményei nem tették lehetővé az emberi jogi helyzet teljes és független értékelését. Mint kifejtette, nyugtalanítják azok a jelentések, amelyek szerint a Hszincsiangban élő embereket figyelmeztették, hogy ne panaszkodjanak, és ne beszéljenek nyíltan a régióban uralkodó állapotokról.

A kínai régió régóta a civileket célzó véres támadások színhelye, amelyeket a hatóságok szerint szeparatisták és iszlamisták, illetve a régió fő etnikai csoportja, az ujgurok követtek el. A nyugat-kínai Hszincsiang tartomány néhány éve drákói felügyelet alatt áll - írta jelentésében az AFP francia hírügynökség.

Nyugati tanulmányokban azzal vádolják Pekinget, hogy több mint egymillió ujgurt és más muszlim etnikai csoportok tagjait internálták átnevelő táborokba, sőt kényszermunkát, illetve kényszersterilizációt is alkalmaznak. Az Egyesült Államok népirtásról beszél. Kína elítélte a szerinte elfogult jelentéseket, és „szakképzési központokról” beszélt, amelyek célja a foglalkoztatás fejlesztése és a „szélsőségesség” felszámolása.

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa Hszincsiangban, a régió fővárosában, Ürümcsiben tett látogatást, és elmondta, hogy meglátogatott egy börtönt Kasgár városában, ahol többek között foglyokat is látott, és a hozzáférést „meglehetősen nyitottnak, meglehetősen átláthatónak” minősítette. A hszincsiangi kormány állítása szerint biztosította őt arról, hogy a „szakképzési központok hálózatát felszámolták”. Michelle Bachelet elmondta, hogy meglátogatta az egyik korábbi központot.

Látogatásának részleteit azonban nem hozták nyilvánosságra. A volt chilei elnök a Kínában kialakult járványhelyzet miatt olyan egészségügyi burokban volt, amely távol tartotta őt a külföldi sajtótól. Bachelet útja végén tartott online sajtótájékoztatóján megismételte, hogy látogatása, amelyből a külföldi sajtót kizárták, nem vizsgálat volt.

A kérdés továbbra is megosztó az Egyesült Államokban, a republikánusoknak csak alig negyede támogatna egy szigorúbb szabályozást.