;

Egyesült Államok;lövöldözés;fegyvertartás;iskolai lövöldözés;Kamala Harris;

- Kamala Harris betiltaná a támadófegyvereket és szigorítaná a fegyvertartást

A kérdés továbbra is megosztó az Egyesült Államokban, a republikánusoknak csak alig negyede támogatna egy szigorúbb szabályozást.

Itt az idő kimondani, elég a fegyveres erőszakból - jelentette ki Kamala Harris amerikai alelnök a 86 éves Ruth Whitfield temetésén, akit egy buffalói szupermarketben lőttek le május 14-én, amikor is tíz embert gyilkolt meg egy 18 éves támadó, további hármat pedig megsebesített. Az eset mindössze tíz nappal azelőtt a texasi iskolai mészárlás előtt történt, amelyben 19 gyermek és két tanár vesztette életét - emlékeztetett a BBC.

„Mindenkinek fel kell állnia és egyet kell értenie abban, hogy ez nem történhet meg hazánkban, és bátornak kell lennünk, hogy tegyünk ellene valamit” - fogalmazott az amerikai alelnök, hozzátéve, szerinte egyértelmű a megoldás a mostani helyzetre, szigorúbb ellenőrzés kell, emellett be kell tiltani a támadófegyverek tartását. A támadófegyvereket konkrét célra tervezték, arra, hogy sok embert gyorsan megöljenek vele. A támadófegyver háborús fegyver, amelynek civil társadalomban nincs helye - jelentette ki. 

A texasi lövöldöző tettét két AR-15-ös típusú félautomata fegyverrel hajtotta végre. Miután lelőtték, a rendőrség 1657 lőszert és 60 tárat talált nála. A buffalói lövöldöző szintén ezt a fegyvert vásárolta meg gond nélkül, annak ellenére, hogy korábban is volt már dolga a hatóságokkal.

„Miért szabadna bárkinek is megvásárolnia olyan fegyvert, amely képes megölni más embereket anélkül, hogy legalább annyit tudnánk, hogy »Hé, ez a személy követett-e el korábban erőszakos bűncselekményt?«. Veszélyt jelent-e önmagára vagy másokra?”

- tette fel a kérdést Kamala Harris.

Az átfogó háttérellenőrzések bevezetésére és a támadófegyverek betiltására irányuló kísérletek azonban eddig akadályokba ütköztek. A kérdés továbbra is megosztó az Egyesült Államokban, mert bár a demokraták szinte egységesen szigorítást szeretnének, a republikánusoknak csak 24 százaléka pártolja ezt. Az Országos Lőfegyver Szövetség (NRA) nevű fegyverlobbi-szervezet jelentős befolyással bír az országban, mások mellett Donald Trump volt amerikai elnök sem a szigorúbb fegyvertartás, csupán a védettebb iskolák mellett szólalt fel. Joe Biden jelenlegi amerikai elnök azonban támogatja a szigorítást, s arra kérte az amerikaiakat, hallassák hangjukat a fegyveres erőszak ellen.